«Պատմական փաստեր Տիգրանաշենի վերաբերյալ»․ Արման Թաթոյան
ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է լուսանկարներ՝ կից գրառմամբ․ «Մի շարք պատմական փաստեր Տիգրանաշենի վերաբերյալ:
Գյուղն անկլավի կարգավիճակ չի ունեցել, այն պատմական հայկական գյուղ է և ի սկզբանե կազմել է ոչ միայն Հայաստանի առաջին Հանրապետության, այլ նաև Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Գյուղն ունեցել է Քարքե անվանումը (Քյարքին ադրբեջանական է):
Տիգարանաշենի անմիջական հարևանությամբ դեպի Նախիջևանի խորքն ընկած տարածքում առկա է ևս մեկ հայկական գյուղ՝ հայկական պատմական Գենուտ գյուղը, որի անվանումն առաջացել է գեհենի մշտադալար ծառից, և այն նույնպես կազմել է Խորհրդային Հայաստանի մասը:
Տարիների ընթացքում է գյուղը բաժանվել երկու մասի թյուրքական Ջաֆարլու տոհմի բնակեցման հետևանքով և ստացել Ջաֆարլու և Գյունութ անվանումները:
Օրինակ՝ ՀԽՍՀ 1926թ. քարտեզում գյուղը կազմում է Հայաստանի մասը:
Եթե որևէ բնակավայրի մի մասը բնակեցված է ինչ-որ ազգի ներկայացուցիչներով, ավտոմատ չի ենթադրում, որ նշված տարածքը պատկանում է այդ ազգը ներկայացնող պետությանը:
Նույն կերպ, Տավուշի պատմական հայկական գյուղերը, օրինակ, Ոսկեպարը, որն ինչպես 1918-1920թթ., այնպես էլ Խորհրդային ժամանակահատվածում պատկանել է Իջևանի գավառի Բարանայի շրջանին:
Պատմական փաստերի աղավաղումները, սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու նրանց անվտանգությունը բացահայտ անտեսող, պատմությունից դասեր չքաղած ու ակնհայտ ոչ մասնագիտական մոտեցումներն են, որ տասնամյակներ շարունակ մեզ զրկել են ՀՀ և նրա քաղաքացու իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու իրավական հիմքերից՝ վտանգելով մեր երկրի անվտանգությունը»:

Арман Татоян: Ряд исторических фактов о селе Тигранашен
Тигранашен не имел статуса анклава, это историческое армянское село, с самого начала входившее в состав не только первой Республики Армения, но и Советской Армении, и называлось Карке. Об этом на своей странице в «Facebook» написал экс-омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В непосредственной близости от Тигранашена в глубине Нахичевана находится еще одно историческое армянское село Генут, также входившее в состав Советской Армении. В течение многих лет село было разделено на две части в результате расселения представителей турецкой династии Джафарлу и получило название Джафарлу и Гюнут.
Например, на картах 1926 года село являлось частью территории Советской Армении», — написал Татоян, добавив, что, если часть населенного пункта заселена представителями какой-либо национальности, это не означает автоматически, что данная территория принадлежит государству, представляющему эту нацию. А исторические армянские села Тавуша, например, Воскепар, как в 1918-1920 годах, так и в советский период, входили в состав Иджеванской губернии.
Искажение исторических фактов, откровенное игнорирование прав жителей приграничных населенных пунктов и их безопасности, не извлеченные из истории уроки и откровенно непрофессиональный подход лишили нас правовой базы для защиты прав и интересов граждан Армении, поставив под угрозу безопасность страны»,- написал омбудсмен.