Լուկաշենկոն ստանձնել Է Բելառուսի նախագահի պաշտոնը
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ստանձնել Է Բելառուսի նախագահի պաշտոնը։ Երդմնակալության արարողությունն այս պահին տեղի է ունենում Անկախության պալատում։
Երդմնակալության արարողությանը հրավիրված է եղել մի քանի հարյուր մարդ։ Դրանց թվում են՝ հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, Ներկայացուցիչների պալատի պատգամավորները և խորհրդի անդամները, պետական մարմինների ու կազմակերպությունների, տեղական գործադիր և վարչական մարմինների, ԶԼՄ-ների ղեկավարները, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտների գործիչները:
«Ստանձնելով Բելառուսի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը՝ հանդիսավոր երդվում եմ հավատարմորեն ծառայել Բելառուսի Հանրապետության ժողովրդին, հարգել և պահպանել մարդու և քաղաքացու իրավունքներն ու ազատությունները, պահպանել և պաշտպանել Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրությունը, սրբորեն և բարեխղճորեն կատարել ինձ վրա դրված պարտականությունները»:
Սահմանադրության վրա աջ ձեռքը դնելով՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն երդում է տվել բելառուսերենով։ Այնուհետև նա ստորագրել է երդման ակտը, որից հետո Բելառուսի ընտրությունների և հանրապետական հանրաքվեների անցկացման կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ Լիդիա Երմոշինան Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին հանձնել Է Բելառուսի Հանրապետության Նախագահի վկայականը:
Հիշեցնենք՝ պետության ղեկավարի ընտրությունները կայացել են օգոստոսի 9-ին: ԿԸՀ-ի տվյալներով՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի օգտին քվեարկել Է ընտրողների 80,1%-ը:

Лукашенко вступил в должность Президента Беларуси
Александр Лукашенко вступил в должность Президента Беларуси. Церемония инаугурации в эти минуты проходит во Дворце Независимости, передает корреспондент БЕЛТА.
На церемонию инаугурации приглашено несколько сотен человек. В их числе высшие должностные лица, депутаты Палаты представителей и члены Совета Республики, руководители государственных органов и организаций, местных исполнительных и распорядительных органов, республиканских средств массовой информации, деятели науки, культуры и спорта.В соответствии с Конституцией Республики Беларусь Президент вступает в должность после принесения присяги следующего содержания: "Вступая в должность Президента Республики Беларусь, торжественно клянусь верно служить народу Республики Беларусь, уважать и охранять права и свободы человека и гражданина, соблюдать и защищать Конституцию Республики Беларусь, свято и добросовестно исполнять возложенные на меня высокие обязанности".
Положив правую руку на Конституцию, Александр Лукашенко произнес присягу на белорусском языке. Затем он подписал акт о принесении присяги, после чего председатель Центральной комиссии Беларуси по выборам и проведению республиканских референдумов Лидия Ермошина вручила Александру Лукашенко удостоверение Президента Республики Беларусь.
Как сообщалось, выборы главы государства состоялись 9 августа. По данным ЦИК, за Александра Лукашенко проголосовало 80,1% избирателей.