Այսօր տեղի կունենա Դինքի սպանության գործով հերթական դատական նիստը
Սեպտեմբերի 16-ին թուրքական դատարանում տեղի կունենա պոլսահայ լրագրող, «Ակոս» թերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով հերթական լսումը: Այս մասին տեղեկանում է «Ակոս» պարբերականը:
Սպասվում է, որ այսօր կայանալիք նիստին որպես վկա լսվելու է սպանության օրը հերթապահած, Թուրքիայի ազգային հետախուզական ծառայության Ստամբուլի մասնաճյուղի գլխավոր տնօրեն Ահմեթ Քյոքյոյը, որի վկայությունների հիման վրա կհստակեցվեն գործի որոշ մանրամասներ:
Դինքի ընտանիքի փաստաբանները պահանջում են ընդլայնել գործը՝ լսելով 2004 թվականին Դինքի հետ հանդիպած Ազգային հետախուզական ծառայության աշխատակիցներին:
Ենթադրվում էր, որ Դինքին սպանած ազգայնական Օգյուն Սամասթը ազատ է արձակվելու սեպտեմբերին, սակայն նրա ազատազրկման ժամկետը ավելացել է ևս 4 տարով՝ բանտի աշխատակիցների վրա հարձակվելու պատճառով:
Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007թ.-ի հունվարի 19-ին՝ Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ակօս» թերթի խմբագրատան առջև՝ 16-ամյա թուրք ազգայնական Օգյուն Սամասթի կրակոցից: Հրանտ Դինքի սպանության վերաբերյալ դատավարությունը ձգվում է ավելի քան 10 տարի և դեռևս չի գտել իր հանգուցալուծումը:

Сегодня состоится очередное судебное заседание по делу об убийстве Гранта Динка
16 сентября в Стамбуле состоится очередное судебное заседание по делу убийства известного турецко-армянского журналиста, публициста и главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
Как пишет газета «Акос», ожидается, что в качестве свидетеля на сегодняшних слушаниях выступит генеральный директор стамбульского отделения Национальной разведывательной организации Турции, который дежурил в день убийства Динка. На основании его показаний будут прояснены некоторые детали дела.
Адвокаты семьи Динка также требуют привлечь к делу в качестве свидетелей и допросить сотрудников Национальной разведывательной организации Турции, которые незадолго до убийства встречались с Динком.
Предполагалось, что турецкий националист Огюн Самаст, убивший Гранта Динка, должен был выйти на свободу в сентябре текущего года. Однако срок его ареста был продлен на 4 года за нападение на сотрудников тюрьмы.
Напомним, что Грант Динк был убит 19 января 2007 года в результате трех выстрелов, произведенных 17-летним Огюном Самастом перед редакцией газеты «Акос», находящейся в стамбульском квартале Шишли.