Որքա՞ն գումար են Բեյրութին հատկացրել ԱՄՆ-ը, Կանադան, Մեծ Բրիտանիան, Հարավային Կորեան և Ադրբեջանը
Ամերիկացի հայտնի դերասան Ջորջ Քլունին և նրա կինը՝ ծնունդով լիբանանցի փաստաբան Ամալ Քլունին, 100 հազար դոլար են նվիրաբերել Լիբանանում գործող բարեգործական երեք հիմնադրամներին՝ օգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած հզոր պայթյունից տուժածներին օգնելու համար, գրում է Variety ամսագիրը:
Հայտարարության մեջ Քլունի ամուսինները նշում են, որ գումարը կփոխանցվի երեք կազմակերպությունների՝ Լիբանանի Կարմիր խաչին, Impact Lebanon-ին և Baytna Batak-ին։
Ամերիկյան իշխանությունները Լիբանանին կհատկացնեն 17 մլն դոլար որպես արտակարգ օգնություն։ Այս մասին հայտնի է դարձել Լիբանանում ԱՄՆ դեսպանատան Twitter միկրոբլոգում արված գրառման միջոցով։
Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը մտադիր է Լիբանանին տրամադրել 5 միլիոն ֆունտ ստերլինգ (6,6 միլիոն դոլար) որպես մարդասիրական օգնություն: Ըստ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբի՝ բացի ֆինանսական օժանդակությունից, Լոնդոնը Լիբանան կուղարկի նաև բժիշկների, փրկարարների և կինոլոգների, հայտնում է BBC-ն: Բացի այդ, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունը HMS Enterprise հետազոտական նավը կուղարկի Բեյրութ՝ օգնելու վերականգնել նավահանգիստը:
Կանադայի իշխանությունները որոշել են Լիբանանին տրամադրել 5 միլիոն կանադական դոլար (մոտ 3,8 միլիոն դոլար)՝ Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժածներին օգնելու համար: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է Կանադայի միջազգային զարգացման նախարար Կարինա Գուլդը: Կորեայի Հանրապետության իշխանությունները մտադիր են մարդասիրական օգնություն ցուցաբերել Լիբանանին՝ 1 միլիոն դոլարի չափով: Այս մասին ասված է Հարավային Կորեայի ԱԳՆ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ադրբեջանի կառավարության ղեկավար Ալի Ասադովը ստորագրել է հրամանագիր՝ համաձայն որի Բեյրութին կհատկացվի 1 միլիոն դոլար օգնություն՝ վերացնելու Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքները:

Страны выделят Ливану миллионы долларов гумпомощи
Джордж Клуни пожертвует $100 тыс. благотворительным организациям в Ливане после взрыва Американский актер Джордж Клуни и его супруга, британский адвокат ливанского происхождения Амаль Клуни пожертвуют $100 тыс. благотворительным организациям Ливана после взрыва в порту Бейрута, пишет журнал Variety.
В заявлении чета Клуни отметила, что деньги будут направлены трем организациям — Ливанскому Красному Кресту, Impact Lebanon и Baytna Batak.
Канада решила выделить Ливану 5 миллионов канадских долларов (около 3,8 млн долл. США) на помощь пострадавшим из-за взрыва в порту Бейрута. Об этом заявила министр международного развития Карина Гулд в пятницу, 7 августа.
Правительство Великобритании намерено выделить Ливану в качестве гуманитарной помощи 5 млн фунтов стерлингов ($6,6 млн). По словам главы британского МИДа Доминика Рааба, помимо финансовой помощи Лондон направит в Ливан медицинских специалистов, спасателей и кинологов с собаками, передает "Би-би-си". Кроме того, Министерство обороны Великобритании отправит в Бейрут гидрографическое судно HMS Enterprise для помощи в оценке ущерба от взрывов и в восстановлении порта.
Власти Республики Корея намерены оказать Ливану гуманитарную поддержку в объеме $1 млн для борьбы с последствиями сильного взрыва в морском порту в Бейруте. Об этом говорится в сообщении, опубликованном в пятницу на сайте южнокорейского МИД.
Глава правительства Азербайджана Али Асадов подписал распоряжение о предоставлении миллиона долларов министерству иностранных дел страны для помощи по ликвидации последствий взрыва в Бейруте.