39-ամյա ռուանդացի ներգաղթյալը խոստովանել է, որ ինքն է հրկիզել Նանտի Սբ. Պողոս-Պետրոսի տաճարը
Ռուանդացի ներգաղթյալը խոստովանել է, որ ինքն է հրկիզել Ֆրանսիայի Նանտ քաղաքում գտնվող Սուրբ Պետրոս և Պողոս տաճարը. նրան սպառնում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում: Այս մասին РБК-ի փոխանցմամբ, հաղորդել է BFM հեռուստաալիքը:
Ռուանդայից 39-ամյա փախստականը Ֆրանսիա է եկել մի քանի տարի առաջ և ծառայել է պատրիարքարանում: Ինչպես Նանտի դատախազն է պարզել՝ հարձակվողը կրակ է բացել խոշոր և փոքր համակարգերի, ինչպես նաև էլեկտրական վահանակի վրա: Մեղադրյալի փաստաբանը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը զղջացել է իր արարքի համար և «ցնցված է տեղի ունեցածի համար»:
Վերջինին սպառնում է մինչև տաս տարվա ազատազրկում և 150 000 եվրո տուգանք (ավելի քան 12 միլիոն ռուբլի):
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 18-ին ֆրանսիական Նանտ քաղաքում այրվել է 15-րդ դարում կառուցված Սուրբ Պողոս-Պետրոս տաճարը, որը համարվում է Ֆրանսիայի ամենամեծ գոթական եկեղեցիներից մեկը:

Волонтер из Руанды сознался в поджоге готического собора в Нанте
Волонтер епархии сознался в поджоге кафедрального собора Святых Петра и Павла во французском городе Нанте, ему грозит до десяти лет тюрьмы. Об этом сообщает телеканал BFM TV.
39-летний беженец из Руанды, несколько лет назад приехавший во Францию, служил алтарником в соборе и закрывал здание. Как уточнил прокурор, злоумышленник поджег большой и малый органы, а также электрощиток. Адвокат обвиняемого Ме Квентин Шабер заявил, что его подзащитный раскаивается и «потрясен масштабами случившегося».
Через несколько часов после пожара волонтера взяли под стражу, следователей насторожило, что на входах в церковь не обнаружили следов взлома. Позже руандийца отпустили, не выдвигая против него обвинение. Накануне утром мужчину вновь арестовали, его обвинили в «уничтожении и нанесении ущерба огнем». Поджигателю грозит до десяти лет лишения свободы и штраф в размере €150 тыс. (более 12 млн руб).