ԱՄՆ Կոնգրեսի ադրբեջանական հանձնախմբի նախագիծը չի ընդգրկվել օրակարգում
ԱՄՆ Կոնգրեսի ընթացակարգային հանձնաժողովը չի ընդգրկել Կոնգրեսի ադրբեջանական հանձնախմբի համանախագահ, կոնգրեսական Սթիվ Քոհենի հատկացումների օրենքում փոփոխություն մտցնելու նախագիծը, որը փորձում էր արգելափակել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծում իրականացնելու նախաձեռնությունները: Այն չի դիտարկվի Հատկացումների մասին օրենքի քննարկման կամ քվեարկության ընթացքում:
Միևնույն ժամանակ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի ադրբեջանական հանձնախմբի մեկ այլ կոնգրեսական Հենրի Քուելարսը, ով ևս ներկայացրել էր Հատկացումների մասին օրենքում փոփոխություններ իրականացնելու նախագիծ, հետ է կանչել իր նախագիծը օրակարգից։
Հիշեցնենք նաև, որ հուլիսի 23-ին նախատեսված է ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիեռի փոփոխության նախագծի շուրջ քննարկումն ու քվեարկությունը Ներկայացուցիչների պալատի ընթացակարգային հանձնաժողովում: Նախագիծն առաջարկում է 1,5 միլիոն դոլար հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղում ականազերծում իրականացնելու համար, այս մասին հայտնում է Ամերիկայի ձայնը։

Проект азербайджанской комиссии Конгресса США не включен в повестку дня
Процедурная комиссия Конгресса не одобрила законопроект о внесении поправок в закон об ассигнованиях конгрессмена, сопредседателя совета Конгресса по Азербайджану Стива Коэна, который пытался заблокировать инициативы по разминированию в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Голос Америки», он не будет рассматриваться в ходе обсуждения или голосования по закону о ассигнованиях.
В то же время стало известно, что другой конгрессмен азербайджанской комиссии Конгресса США Генри Куэларс, который также представил проект по внесению изменений в закон об ассигнованиях, отозвал свой проект с повестки дня.
Напомним, на 22 июля было запланировано обсуждение и голосование по проекту изменений, предложенных сопредседателем армянской комиссии Конгресса США Джеки Спиер в процедурной комиссии Палаты представителей. Проектом изменений Спиер предлагается выделить на разминирование в Нагорном Карабахе 1,5 млн долларов.