#COVID_19-ի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումների մասնակիցները ՌԴ-ում կստանան 100 հազար ռուբլի
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումներին մասնակցող կամավորներից յուրաքանչյուրը կստանա 100 հազար ռուբլի, գրում է Интерфакс-ը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատմել է կամավոր Աննա Կուտինան:
Նա նշել է, որ պատվաստանյութը ներարկելուց հետո երկու օր ունեցել է 38 աստիճան ջերմություն, որը ջերմիջեցնողի միջոցով իջեցվել է:
Մեկ այլ կամավոր՝ Նատալյա Ագեևան, պատմել է, որ պատվաստումից հետո ցավեր է ունեցել, սական բարձր ջերմություն չի ունեցել:
Սեչենովի hամալսարանի դեղամիջոցների կլինիկական ուսումնասիրման կենտրոնի ղեկավար, գլխավոր հետազոտող Ելենա Սմոլյարչուկը նշել է, որ պատվաստանյութի ներարկումից հետո ոմանք ունեցել են «կարմրություն, դեղաչափի ներծծման տեղում խտացում, ցավ, բարձր ջերմություն, գլխացավ, հոդացավ, ստամոքսի խանգարում, սակայն օրվա ընթացքում նշված ախտանշանները վերացել են»:

Добровольцы получат по 100 тыс. руб. за участие в испытаниях вакцины от #COVID_19
Добровольцы, участвовавшие в клинических испытаниях вакцины от коронавируса, получат по 100 тысяч рублей, сообщила одна из добровольцев Анна Кутина на пресс-конференции в среду.
Она отметила, что у нее после введения вакцины два дня держалась температура 38 градусов, но она сбивалась парацетамолом.
Другой доброволец Наталья Агеева сказала, что у нее была незначительная боль после введения вакцины, но без температуры.
Руководитель Центра клинического изучения лекарственных средств Сеченовского университета, главный исследователь Елена Смолярчук отметила, что после введения вакцины у некоторых отмечались "покраснения, уплотнения в месте введения вакцины, может, боль, температура, головная боль, сустав у кого-то болел, у кого-то живот, першение, но в течение суток это купировалось".