Արսեն Թորոսյանը հրավիրվել է դատարան․ ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ընթանում է նախկին գլխավոր գինեկոլոգ Ռազմիկ Աբրահամյանի և ԱՆ նախկին փոխնախարար Արսեն Դավթյանի գործով նիստը։ Վկայի կարգավիճակով հարցաքննության է հրավիրվել Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
Ավելի վաղ «Հրապարակ»-ը գրել էր․ «Այսօր առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայանալու է իր նախկին տեղակալ Արսեն Դավթյանի՝ կաշառք վերցնելու գործով դատական նիստին և սենսացիոն ցուցմունք է տալու։ Դա միջնորդել են ամբաստանյալի պաշտպանները, ուստի ենթադրելի է, որ նա պաշտպանական ցուցմունք է տալու։
Մեր տեղեկություններով, հայտարարելու է, թե այս գործում չկա կաշառքի հանցակազմ, այլ առկա է խարդախություն մյուս ամբաստանյալի՝ Հանրապետական ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանի կողմից, և որ իր տեղակալը չէր կարող ինքնուրույն փոխել պետպատվերի չափը»:
Հիշեցնենք, ըստ մեղադրական եզրակացության, Արսեն Դավթյանը հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է ստացել ծառայության գծով հովանավորչություն ցուցաբերելու և իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով որոշակի գործողություններ կատարելուն նպաստելու համար: Ռազմիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել, որ նա ՀՀ առողջապահության նախարարության պաշտոնատար անձ հանդիսացող ի պաշտոնե մոր ու մանկան առողջության պահպանման կազմակերպման աշխատանքները և առողջապահական համակարգի՝ նախարարության միջոցով իրականացվող ֆինանսավորման աշխատանքները համակարգող՝ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արսեն Դավթյանին տվել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք։

Министр здравоохранения Арсен Торосян вызван в суд в качестве свидетеля
В резиденции Шенгавит ереванского суда общей юрисдикции проходит судебное заседание по делу бывшего главного гинеколога Армении Размика Абрамяна и бывшего заместителя министра здравоохранения Армении Арсена Давтяна. В качестве свидетеля в суд вызван министр здравоохранения Арсен Торосян.
Ранее газета «Грапарак» писала: «Сегодня министр здравоохранения Арсен Торосян выступит на судебном заседании по делу о получении взятки своим бывшим заместителем Арсеном Давтяном и даст сенсационные показания. Ходатайство о выступлении в суде Торосяна представили адвокаты обвиняемого, поэтому предполагается, что министр даст показания в пользу защиты.
По нашим сведениям, он заявит, что в этом деле нет состава преступления, однако есть мошенничество со стороны другого обвиняемого – директора Республиканского роддома Размика Абрамяна, и что его заместитель не мог самостоятельно менять размеры госзаказа».
Напомним, что согласно обвинительному заключению, Арсен Давтян, будучи должностным лицом, за оказание служебного покровительства и содействия осуществлению определенных действий, с использованием своего должностного положения, получил взятку в особо крупном размере. Размик Абрамян обвиняется в даче взятки в особо крупных размерах бывшему заместителю министра здравоохранения РА Арсену Давтяну.