«Այո, հնարավոր է գա մի օր՝ ստիպված լինենք առողջապահական ամբողջ համակարգը դարձնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարող համակարգ». նախարար
![]() ՀՀ վերակենդանացման բաժանմունքներում քանի՞ պացիենտ պահելու հնարավորություն կա. այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հնչած հետևյալ հարցին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը պատասխանեց. «Ես այս պահին կխոսեմ միայն ռեանիմացիոն մահճակալներից՝ դրանք 203-ն են, որոնցից մի քանիսը շատ սպեցիֆիկ են, օրինակ՝ հղիների և երեխաների համար: Այսինքն, եթե մեծահասակներին պառկեցնելու խնդիր լինի՝ դրանք մոտավորապես 10-ով կկրճատվեն: Այս պահին դրանցից զբաղված են 131-ը և ազատ է 72-ը: Դա նշանակում է՝ ռեզերվներն այնքան էլ մեծ չեն... Ասեմ, որ ռեանիմացիաների մահճակալնները շատ երկար են զբաղեցվում, քանի որ հիվանդ քաղաքացիները շատ երկար են պառկում այդ բաժանմունքներում. միջին տևողությունը 20 օրից ավելի է լինում, եթե դրական տեղաշարժով դուրս են գրվում և ավելի կարճ է լինում այն մարդկանց համար, որոնք, դժբախտաբար, մահանում են.., Պետք է հասկանալ մի բան, որ, այո, հնարավոր է՝ գա մի օր, այնտեղ այլևս տեղ չլինի և ստիպված լինենք ՀՀ առողջապահական ամբողջ համակարգը դարձնել կորոնավիրուսի դեմ պայքարող համակարգ»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը: |

Арсен Торосян: Может настать день, когда нам придется сделать всю больничную систему Армении системой борьбы с коронавирусом
Четверг, 21 Мая, 2020 года, 13:15
В Армении общее число коек в реанимационных отделениях, где лечат инфицированных коронавирусом, составляет 203. Об этом сообщил сегодня в ходе пресс-конференции министр здравоохранения Арсен Торосян.
По его словам, занята 131 реанимационная койка, еще 72 – доступны. Некоторые из них предназначены для детей и беременных.
Министр добавил, что в отличие от обычных больничных коек, реанимационные занимают на более длительный период времени, в среднем на 20 дней, в случае, если у граждан наблюдается положительная динамика.
Торосян подчеркнул также, что может настать день, когда таких коек не хватит всем нуждающимся в реанимации пациентам.
«Тогда нам придется сделать всю больничную систему Армении системой борьбы с коронавирусом, что крайне нежелательно»,- сказал министр.