ՄԱԿ-ն ընդունել է Ղրիմի ռազմականացման մասին Ուկրաինայի բանաձևը
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովն ընդունել է «Ղրիմի և Սևաստոպոլի, ինչպես նաև Սև և Ազովի ծովերի մի մասի ռազմականացման խնդրի մասին» Ուկրաինայի հեղինակած բանաձևը, հաղորդում է ТАСС-ը:
Հակառուսական փաստաթղթի օգտին է քվեարկել 66 երկիր, դեմ՝ 19-ը, ձեռնպահ՝ 72-ը:
Բանաձևում արտահայտվում է «լուրջ մտահոգություն՝ որպես օկուպացնող գերտերություն Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ղրիմի աստիճանաբար ռազմականացման, ինչպես նաև Սև և Ազովի ծովերում իրավիճակի հետ կապված»:
Բանաձևին կողմ քվեարկած երկրները Մոսկվային կոչ են արել դադարեցնել թերակղզու իրավիճակի ապակայունացումը: Փաստաթղթղի հեղինակները մտահոգություն են հայտնել նաև՝ Ղրիմում ռուսական զինված ուժերի զորավարժությունների հետ կապված:
Մոսկվայում փաստաթղթի ընդունմանը ցավով են արձագանքել: «ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների խումբն ուկրաինացիներին խրախուսում է նոր հանցանքներ և սադրանքներ իրագործել՝ հանուն արևմտյան քաղաքական պատվախնդրության»,- Twitter-ի իր էջում գրել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին:

Генассамблея ООН приняла резолюцию Украины о милитаризации Крыма
Генассамблея ООН приняла простым большинством голосов резолюцию за авторством Украины о "милитаризации Крыма и Севастополя, а также части Черного моря и Азовского моря".
За антироссийский документ проголосовали 66 стран, против — 19, воздержалось большинство — 72.
В резолюции выражается "серьезная озабоченность в связи с постепенной милитаризацией Крыма Российской Федерацией как оккупирующей державой", а также обстановкой в Черном и Азовском морях.
Подписавшие "настойчиво призвали" Москву прекратить дестабилизировать ситуацию на полуострове, поставляя на "территорию Украины" вооружения, в том числе "ядерные летательные аппараты и ракеты, оружие, боеприпасы".
Также авторы документа выразили обеспокоенность в связи с проведением в Крыму "многочисленных военных учений российских вооруженных сил", что может "подорвать региональную безопасность, а также повлечь за собой значительные долгосрочные негативные экологические последствия".
В Москве на принятие документа отреагировали с сожалением. "Группа государств — членов ООН, в первую очередь из НАТО и ЕС, поощряет украинцев совершать новые преступления и провокации во имя западных политических амбиций", — отметил в Twitter российской миссии заместитель постпреда при ООН Дмитрий Полянский.