ԵՄ-ն երկարաձգել է հակառուսական պատժամիջոցները
Եվրոմիության երկրների առաջնորդները Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովի ընթացքում հաստատել են քաղաքական որոշումը՝ կապված Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցները 6 ամսով երկարաձգելու հետ: Պատժամիջոցները երկարաձգվել են Մինսկի համաձայնագրերում «զրոյական առաջընթացի» պատճառով:
«Եվրոմիությունը միաձայն որոշել է 6 ամսով երկարաձգել հակառուսական պատժամիջոցները՝ հաշվի առնելով Մինսկի համաձայնագրերում զրոյական առաջընթացը»,- Twitter-ի իր էջում գրել է Եվրոխորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը:
ԵՄ-ը նախկինում ևս հակառուսական պատժամիջոցների հարցը կապել է Մինսկի համաձայնագրերի իրականացման ընթացքի հետ՝ քաղաքական որոշումներից առաջ լսելով Գերմանիայի և Ֆրանսիայի զեկույցներն ու հայտարարելով սահմանափակող միջոցների երկարաձգման մասին:

Евросоюз продлил санкции против России на полгода
Лидеры стран ЕС на саммите в Брюсселе утвердили политическое решение о продлении на полгода экономических санкций против РФ на следующие полгода из-за "нулевого прогресса" в имплементации минских соглашений, сообщил в четверг глава Евросовета Дональд Туск.
"Решение: ЕС единогласно продлил экономические санкции против РФ с учетом нулевого прогресса в реализации минских соглашений", - сообщил он в своем аккаунте в Twitter.
ЕС ранее привязал вопрос продления санкций против РФ к ходу выполнения минских соглашений, и каждые полгода заслушивает доклад Франции и ФРГ перед принятием политического решения о продлении ограничительных мер ещё на шесть месяцев.