«Պուտինը G7-ի գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր չի ստացել»․ Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Մեծ յոթնյակի» (G7) գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր չի ստացել, լրագրողներին հայտնել է նրա մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ТАСС-ը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր գագաթնաժողովում Պուտինի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին: Նա այն անվանել էր «բոլորով միասին» հանդիպելու լավ հնարավորություն, քանի որ գագաթնաժողովին մասնակցելու են նաև ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփը և Էմանուել Մակրոնը։
G7 գագաթաժողովն անցկացվում է հունիսի 15-17-ը Ֆրանսիայի Էվիան-լե-Բեն քաղաքում: Բացի կազմակերպության անդամ երկրների առաջնորդներից, Մակրոնի կողմից հրավերներ են ստացել նաև Ուկրաինայի, Եգիպտոսի, Սաուդյան Արաբիայի, Կատարի և ԱՄԷ-ի ղեկավարները:

Песков: Путин не получал приглашение на саммит G7
Президент России Владимир Путин не получил приглашение на саммит «Большой семерки» (G7) в Эвиан-ле-Бене, заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков журналистам, передает ТАСС.
«Конечно же, не было», — ответил Песков на вопрос, было ли Путину направлено приглашение по официальным каналам.
Ранее президент Украины Владимир Зеленский заявил о готовности встретиться с Путиным на саммите. Он назвал предполагаемую встречу хорошей возможностью увидеться «всем вместе», поскольку на саммит прибудут президенты США и Франции Дональд Трамп и Эмманюэль Макрон.
Саммит G7 проходит с 15 по 17 июня во французском городе Эвиан-ле-Бен. Помимо лидеров стран — членов организации приглашения от Макрона также получили Зеленский и главы Египта, Саудовской Аравии, Катара и ОАЭ.