«Էփշթեյնի ցանցի մնացյալ անդամները ծրագրում են դավադրություն կազմակերպել ԱՄՆ-ում՝ Իրանին մեղադրելու համար». Լարիջանի
Կիրակի, 15 մարտի, 2026 թ., 15:39
Իրանի Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է 9/11-ի նման սադրանք՝ Թեհրանին մեղադրելու համար։
«Ես լսել եմ, որ Էփշթեյնի ցանցի մնացած անդամները դավադրություն են մշակել՝ սեպտեմբերի 11-ի նման միջադեպ ստեղծելու և դրա համար Իրանին մեղադրելու համար: Իրանը սկզբունքորեն դեմ է նման ահաբեկչական ծրագրերին և պատերազմ չունի ամերիկյան ժողովրդի հետ»,- գրել է նա X-ի իր էջում:
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ին «Ալ-Քաիդա» ահաբեկչական կազմակերպության անդամները ահաբեկչական հարձակումներ են կազմակերպել ԱՄՆ-ում՝ առևանգելով 4 մարդատար ինքնաթիռ, ինչի արդյունքում զոհվել է 2977 մարդ:

Лариджани:Оставшиеся члены сети Эпштейна США готовят провокацию, чтобы обвинить в ней Тегеран
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани заявил, что США готовят провокацию наподобие 11-го сентября, чтобы обвинить в ней Тегеран.
«Я слышал, что остальная часть сети Эпштейна замышляет инсценировать инцидент, подобный 11 сентября, и свалить вину на Иран. Иран принципиально против таких террористических планов и не ведет войну против американского народа», — написал он на своей странице в X.
Напомним, что 11 сентября 2001 года члены террористической организации «Аль-Каида» совершили террористические акты в Соединенных Штатах, захватив четыре пассажирских самолета, в результате чего погибли 2977 человек.