«Այս օրինակը հնարավո՞ր է ՀՀ դատական համակարգում»․ Գոհար Մելոյան
![]() Սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանի ֆեյսբուքյան գրառումը․ «Այսօրվա լրահոսի հետքերով. Հարց իրավաբաններին. արդյոք ստորև բերված օրինակը հնարավո՞ր է ՀՀ դատական համակարգում։ Պատկերացրեք, որ ՀՀ ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչը Հայաստան–Ալբանիա ֆուտբոլային խաղի 74-րդ րոպեին փոխարինում է Հայաստանի հավաքականի X ֆուտբոլիստին։ Խաղից անմիջապես հետո X ֆուտբոլիստը հայցադիմում է ներկայացնում Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ 74-րդ րոպեին իր փոխարինման հետևանքով իր իրավունքների խախտման վերաբերյալ։ Զուգահեռաբար X ֆուտբոլիստը ներկայացնում է նաև հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ պարտավորեցնել մինչև գործի քննության ավարտը իրեն Հայաստանի Հանրապետության ֆուտբոլի հավաքականի բոլոր հաջորդ խաղերում խաղացնել ամբողջ 90 րոպեներին։ Դատարանը վարույթ է ընդունում հայցը՝ բավարարելով նաև հայցի ապահովման միջնորդությունը և պարտավորեցնելով հավաքականի գլխավոր մարզչին մինչև վեճի ավարտը X ֆուտբոլիստին բոլոր հաջորդ խաղերում խաղացնել ամբողջ 90 րոպեներին»։ Աղբյուրը` Գոհար Մելոյան |