«Ռոսատոմը» խզել է «Siemens»-ի հետ խոշոր պայմանագիրը
Ռուսական պետական ​​«Ռոսատոմ» միջուկային կորպորացիան հայտարարել է գերմանական «Siemens Energy» ընկերության հետ կնքված պայմանագրի խզման մասին՝ հունգարական «Paks» ատոմակայանի (հայտնի է որպես «Paks-2») երկրորդ փուլի կառուցման համար բաղադրիչներ մատակարարելու վերաբերյալ։ Այս մասին երեքշաբթի՝ փետրվարի 17-ին, հայտնել են Reuters-ը և Politico-ն։ «Ռոսատոմը» հավելել է, որ արդեն քննարկում է «Siemens»-ի սարքավորումները փոխարինելու տարբերակները։
Ռուսաստանի պետական ​​կորպորացիայի տվյալներով՝ «Siemens Energy»-ի հետ կնքված պայմանագիրը՝ հունգարական ատոմակայանի երկու նոր էներգաբլոկների կառավարման էլեկտրոնիկայի մատակարարման վերաբերյալ, խզվել է 2025 թվականի վերջին, քանի որ գերմանական ընկերությունը, ենթադրաբար, չի կատարել իր պայմանագրային պարտավորությունները։
Մյուս կողմից, «Siemens Energy»-ն հայտարարել է, որ մատակարարումը հնարավոր է եղել պայմանագրի խզման պահին, սակայն պատվիրատուն հրաժարվել է։ Գերմանական ընկերությունն ընդգծել է, որ «կատարում է իր պայմանագրային պարտավորությունները՝ համաձայն ազգային և միջազգային իրավական նորմերի»։
«Siemens Energy»-ն, ֆրանսիական «Framatome» միջուկային ընկերության հետ համատեղ, 2019 և 2020 թվականներին պայմանագրեր է կնքել Ռոսատոմ-ի հետ՝ Paks II նախագծի համար կառավարման էլեկտրոնիկա մատակարարելու համար: Ռուսաստանը և Հունգարիան 2014 թվականին ստորագրել են Paks ատոմակայանում երկու նոր էներգաբլոկների՝ № 5 և 6 (Paks II) կառուցման փաստաթղթեր: Դրանց շահագործման հանձնումը նախատեսված է 2030-ականների սկզբին։
2025 թվականի նոյեմբերին հայտարարվեց, որ Վաշինգթոնը Ռոսատոմ-ին ազատել է Paks ատոմակայանում նոր էներգաբլոկների կառուցման վերաբերյալ պատժամիջոցներից: ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դա բացատրեց նրանով, որ կայանը «պետք է ավարտվի», որպեսզի Հունգարիան հասնի էներգետիկ անկախության։
Ռուսաստանի մասնակցությամբ Paks ատոմակայանի ընդլայնման դեմ պատժամիջոցները սահմանվել են 2024 թվականի նոյեմբերին՝ դեմոկրատ Ջո Բայդենի գլխավորած ԱՄՆ նախորդ վարչակազմի կողմից: Հունիսի 29-ին Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Փեթեր Սիյարտոն հայտարարեց, որ հանրապետական ​​Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը վերացրել է այդ սահմանափակումները:

Российский госконцерн «Росатом» заявил о расторжении контракта с немецкой компанией Siemens Energy
Российский госконцерн «Росатом» заявил о расторжении контракта с немецкой компанией Siemens Energy на поставку компонентов для строительства второй очереди венгерской атомной электростанции «Пакш» (известной как «Пакш-2»). Об этом сообщили во вторник, 17 февраля, агентство Reuters и издание Politico. В «Росатоме» добавили, что уже рассматривают варианты замены оборудования Siemens.
По версии российского госконцерна, контракт c Siemens Energy на поставку управляющей электроники для двух новых энергоблоков венгерской АЭС был расторгнут в конце 2025 года, поскольку немецкая компания якобы не смогла выполнить свои договорные обязательства.
В Siemens Energy, напротив, заявили, что на момент расторжения контракта поставка была возможной, но заказчик сам отказался. Немецкая компания подчеркнула, что «выполняет свои договорные обязательства в соответствии с национальными и международными правовыми нормами».
Siemens Energy совместно с французской атомной компанией Framatome подписала контракты с «Росатомом» на поставку управляющей электроники для проекта «Пакш-2» в 2019 и 2020 годах. Россия и Венгрия подписали документы о строительстве на АЭС «Пакш» двух новых энергоблоков № 5 и 6 («Пакш-2») в 2014 году. Их сдача в эксплуатацию намечена на начало 2030-х годов.
В ноябре 2025 года стало известно, что Вашингтон вывел из-под санкций строительство «Росатомом» новых энергоблоков на АЭС «Пакш». Госсекретарь США Марко Рубио объяснил это тем, что эту станцию «необходимо достроить», чтобы Венгрия стала энергетически независимой.
Санкции против расширения АЭС «Пакш» с российским участием были введены в ноябре 2024 года прежней администрацией США во главе с демократом Джо Байденом. 29 июня министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил, что администрация республиканца Дональда Трампа сняла эти ограничения.