Ավստրալիայի ափերի մոտ կետերի պոպուլյացիայի աճը գլոբալ տաքացման պատճառով դանդաղել է
Ավստրալիացի, հարավաֆրիկացի և ամերիկացի օվկիանոսագետները հայտնաբերել են ապացույցներ այն մասին, որ Ավստրալիայի ափերի մոտ բնակվող հարավային հարթ կետերի պոպուլյացիայի աճը վերջին 15 տարիներին զգալիորեն դանդաղել է՝ Երկրի հարավային ծովերի էկոհամակարգերում գլոբալ տաքացման հետևանքով առաջացած փոփոխությունների արդյունքում։ Այս մասին հայտնել է Ավստրալիայի Ֆլինդերս համալսարանի մամուլի ծառայությունը։
Օվկիանոսագետները նման եզրակացության են եկել՝ համակողմանիորեն ուսումնասիրելով այն փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունեցել 1991-ից 2024 թվականների ընթացքում Ավստրալիայի հարավային և արևմտյան ափերի մոտ բնակվող հարավային հարթ կետերի խմբերում։ Դրա համար օվկիանոսագետները վերլուծել են ավստրալացի գիտնականների կողմից հավաքված տվյալները՝ տեղական պահպանվող տարածքներում Մեծ Ավստրալիայի ծոցի ջրերում բնակվող կետերի դիտարկումների ժամանակ:
Այս տվյալների հետագա վերլուծությունը ցույց է տվել, որ կետերի այս տեսակի պոպուլյացիայի աճը վերջին 15 տարիներին դանդաղել է, քանի որ հարավային հարթ կետերի էգերը սկսել են ավելի հազվադեպ ձագեր ունենալ։ Այս դանդաղումը, իր հերթին, կապված է միջին լայնություններում գրանցված շոգի ալիքների, ինչպես նաև անտարկտիկական ծովային սառույցների տարածքի կրճատման հետ, որոնք կարևոր դեր են խաղում կրիլի բազմացման գործընթացում։ Կրիլը հարավային հարթ կետերի կալորիաների հիմնական աղբյուրներից մեկն է։
Կալորիաների մշտական պակասը էգերին թույլ չի տալիս արագ վերականգնել էներգիայի պաշարները հերթական ձագի ծնվելուց հետո, ինչի հետևանքով ձագերի ծնունդների միջև ընկած միջակայքը 1990-ականների վերջի 3–4 տարուց աճել է մինչև 4–5 տարի՝ ներկայում։ Սա բացատրում է, թե ինչու վերջին տարիներին էկոլոգները արձանագրում են այս կետերի նորածին ձագերի թվի կայուն նվազում, եզրափակել են օվկիանոսագետները։

Рост популяций китов у берегов Австралии замедлился из-за глобального потепления
![]() Австралийские, южноафриканские и американские океанологи открыли свидетельства того, что рост популяций южных гладких китов, обитающих у берегов Австралии, существенным образом замедлился в последние 15 лет в результате вызванных глобальным потеплением перемен в экосистемах южных морей Земли. Об этом сообщила пресс-служба австралийского Университета Флиндерса. "Выявленное нами замедление воспроизводства популяций этих китов является важным сигналом, который свидетельствует о необходимости запуска скоординированных усилий по защите этих животных и других обитателей южных морей Земли от последствий антропогенного глобального потепления", - отметила научный сотрудник Университета Флиндерса Клэр Чарльтон, чьи слова приводит пресс-служба вуза. Океанологи пришли к такому выводу при всестороннем изучении перемен, которые произошли в промежутке между 1991 и 2024 годами в группах южных гладких китов, обитающих у южных и западных берегов Австралии. Для этого океанологи проанализировали данные, которые собирались австралийскими учеными при наблюдениях за китами, живущими в акватории Большого Австралийского залива на территории местных природоохранных зон. В эти сведения входила информация не только о состоянии популяций китов, но и множество экологических и климатических индикаторов. В их число вошли площадь и перемены в структуре ледового покрова в Антарктике, где киты добывают пищу, а также уровень продуктивности экосистем, температура поверхности океана и прочие факторы, способные повлиять на поведение южных гладких китов.
Постоянная нехватка калорий не позволяет самкам быстро восстанавливать запасы энергии после очередного рождения детеныша, в результате чего интервал между их появлением на свет вырос с 3-4 лет в конце 1990 годов до 4-5 лет в современную эпоху. Это объясняет почему экологи в последние годы фиксируют стабильное снижение числа недавно родившихся детенышей этих китов, подытожили океанологи. |