«ՌԴ-ն պատրաստ է Երևանի հետ քննարկել TRIPP նախագծում Մոսկվայի հնարավոր մասնակցությունը»․ Գալուզին
Ռուսաստանը պատրաստ է Երևանի հետ քննարկել TRIPP նախագծում Մոսկվայի հնարավոր մասնակցության պարամետրերը, «Известия»-ին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
««Թրամփի ուղի» նախագծի վերաբերյալ մենք պահպանել ենք մեր դիրքորոշումը։ Հայ-ամերիկյան նախաձեռնության մանրամասները դեռ պետք է ուսումնասիրվեն։ Պատրաստ ենք խորհրդակցել Երևանի գործընկերների հետ՝ քննարկելու նախագծի պարամետրերը և, անհրաժեշտության դեպքում, Ռուսաստանի հնարավոր մասնակցությունն այս կամ այն ձևով»,- հայտարարել է դիվանագետը։
Գալուզինը հիշեցրել է, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը մինչև 2038 թվականը գտնվում է «Ռուսական երկաթուղիների» դուստր ընկերության կառավարման ներքո, իսկ Իրանի հետ սահմանին տեղակայված են ռուս սահմանապահներ։
«Մենք պետք է հաշվի առնենք նաև Հայաստանի անդամակցությունն ԵԱՏՄ-ին։ Այս պայմաններում պարզ է, որ մեր գործընկերները չեն կարող առանց Ռուսաստանի»,- նշել է փոխնախարարը։

Замглавы МИД РФ Галузин прокомментировал позицию РФ по «Дороге Трампа» в Армении
Российская сторона готова обсуждать с Ереваном параметры возможного участия Москвы в проекте TRIPP, заявил «Известиям» заместитель министра иностранных дел РФ Михаил Галузин.
«Что касается проекта «Дорога [главы Белого дома Дональда] Трампа», мы свою позицию зарезервировали. Детали армяно-американской инициативы еще предстоит изучить. Готовы консультироваться с партнерами в Ереване для обсуждения как параметров, так и возможного российского участия в том или ином виде», — заявил дипломат.
Галузин напомнил, что железнодорожная сеть Армении находится под управлением «дочки» ОАО «РЖД» до 2038 года, в стране используется российская колея, а на границе с Ираном размещены российские пограничники.
«Надо учитывать и фактор членства Армении в ЕАЭС. В этих условиях очевидно, что без России партнерам не обойтись», — подчеркнул замглавы ведомства.