«Իրանը պատրաստ է գործարք կնքել, բայց ԱՄՆ-ն չի շտապում». Թրամփ
Վաշինգտոնը կարծում է, որ Թեհրանը ցանկանում է համաձայնության գալ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ, սակայն Միացյալ Նահանգները չի շտապում համաձայնագիր կնքել։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Մենք շատ լավ բանակցություններ ենք ունեցել Իրանի շուրջ։ Իրանը, կարծես, շատ է ցանկանում գործարք կնքել։ Մենք պետք է տեսնենք, թե ինչպիսին կլինի այդ գործարքը», - ասել է Վաշինգտոնի վարչակազմի ղեկավարը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին իր ինքնաթիռում։ «Անցյալ անգամ նրանք որոշեցին դա չանել։ Բայց այս անգամ նրանք կարող են հակված լինել անել ինչ-որ այլ բան», - ավելացրել է նա։ «Մենք բավականաչափ ժամանակ ունենք։ Եթե նայեք Վենեսուելային, մենք որոշ ժամանակ սպասեցինք։ Եվ մենք չենք շտապում [Իրանի հետ]... Մենք ունենք մեծ նավատորմ, մեծ նավատորմ, որը շարժվում է այդ ուղղությամբ։ Այն շուտով այնտեղ կլինի», - նշել է նա՝ անդրադառնալով ԱՄՆ ուժերի՝ Իրանին ավելի մոտ տեղափոխմանը։
Խոսելով հնարավոր համաձայնագրերի պայմանների մասին՝ ԱՄՆ նախագահը շեշտել է. «Նախ՝ մեկ բան. ոչ մի միջուկային զենք [Իրանի համար]»: «Եթե մենք կարողանայինք նման գործարք կնքել երկու տարի առաջ, մենք դա կանեինք, բայց նրանք չէին ուզում անել դա: Հիմա նրանք դա անում են», - պնդել է Թրամփը՝ խոսելով իրանական կողմի մասին:

Трамп: Иран готов пойти на сделку, но США не торопятся ее заключать
Вашингтон считает, что Тегеран настроен на договоренности по ядерной программе Ирана, но США не торопятся заключать сделку. Об этом заявил в пятницу американский президент Дональд Трамп.
"У нас были очень хорошие переговоры по Ирану. Кажется, что Иран очень хочет заключить сделку. Надо посмотреть, что это за сделка", - сказал глава вашингтонской администрации, отвечая на вопросы журналистов на борту своего самолета по пути в штат Флорида, где он, как ожидается, проведет выходные. "В прошлый раз они решили этого не делать. Но в этот раз они, возможно, настроены иначе", - добавил он. "У нас полно времени. Если вы вспомните Венесуэлу, то мы какое-то время выжидали. И мы не торопимся [в случае с Ираном]", - подчеркнул Трамп. "У нас большая армада, большой флот движется в этом направлении. Он будет там довольно скоро", - отметил он, имея в виду переброску сил США ближе к Ирану.
Говоря об условиях возможных договоренностей, президент США подчеркнул: "Одна вещь прежде всего: никакого ядерного оружия [у Ирана]". "Если бы мы могли заключить такую сделку два года назад, мы это сделали бы, но они не хотели делать это. Теперь они хотят, - утверждал Трамп, говоря об иранской стороне.