Թայվանի ափամերձ անտառներում հայտնաբերվել է ծաղիկ, որը «հակասում է» էվոլյուցիայի օրենքներին
Ամերիկացի բուսաբանները պարզել են, որ Թայվան կղզու ափամերձ անտառներում աճող ծաղկող լիանների մի տեսակ առաջացել է անսովոր էվոլյուցիոն գործընթացի արդյունքում, որը «հակասում է» ծաղկող բույսերի նոր տեսակների առաջացման վերաբերյալ ընդունված պատկերացումներին: Այս մասին հայտնել է Չիկագոյի Ֆիլդի թանգարանի մամուլի ծառայությունը:
Գիտնականները այս բացահայտումը կատարել են՝ ուսումնասիրելով էսխինանտուսների տեսակներից մեկի առաջացման պատմությունը։ Էսխինանտուսները լիանանման ծաղկավոր բույսեր են, որոնք աճում են Ասիայի հարավային և հարավարևելյան շրջաններում։ Բուսական աշխարհի այս ներկայացուցիչներից շատերն ունեն վառ կարմիր, երկար և անսովոր ձևի ծաղկաբույլեր։ Ծաղիկների կառուցվածքի պատճառով դրանց նեկտարով կարող են սնվել միայն որոշ թռչուններ, որոնք ունեն երկար և կոր կտուց։
Այս թռչունների ընտանիքի ներկայացուցիչները, ինչպես նկատել են բուսաբանները, բացակայում են Թայվանի տարածքում, որտեղ հանդիպում է Aeschynanthus acuminatus տեսակի էսխինանտուսը, որը տարածված է նաև Հարավարևելյան Ասիայի բազմաթիվ շրջաններում։ Սա գիտնականներին դրդել է ուսումնասիրել, թե որ թռչունների հետ են փոխազդում այս ծաղիկները, ինչպես նաև վերլուծել դրանց էվոլյուցիայի գենետիկական պատմությունը։ Այդ նպատակով հետազոտողները ծաղկաբույլերի կողքին տեղադրել են լուսանկարչական թակարդներ և վերծանել լիանայի ԴՆԹ-ն։
Հետազոտողների կատարած դիտարկումները ցույց են տվել, որ Թայվանում էսխինանտուսների այս տեսակը փոշոտվում է ամենակեր թռչունների կողմից, որոնք պատկանում են տիմելիաների ցեղին, մինչդեռ Ասիայի մյուս շրջաններում դրանց հետ փոխազդում են թռչուններ, որոնք սնվում են փոշով և նեկտարով։ Միաժամանակ ԴՆԹ կառուցվածքի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Aeschynanthus acuminatus տեսակի առաջին ներկայացուցիչները առաջացել են մայրցամաքային Չինաստանի տարածքում, այլ ոչ թե Թայվանում, ինչը հակասում է ծաղիկների էվոլյուցիայի մեխանիզմների վերաբերյալ ընդունված պատկերացումներին։
«Այս բացահայտումը մեր առաջ դրեց բազմաթիվ նոր հարցեր։ Մասնավորապես, մենք դեռ չգիտենք, թե ինչն է ստիպել այս ծաղկին «անցնել» այլ տեսակի թռչունների՝ իր նախկին փոշոտողների առկայության պայմաններում։ Մենք ենթադրում ենք, որ որոշ ժամանակ առաջ նեկտարով սնվող թռչունները ինչ-որ պատճառներով դադարել են արդյունավետորեն փոշոտել էսխինանտուսների մի մասը, ինչի արդյունքում բույսերը փոխել են ծաղկի ձևը և հարմարվել են կարճ կտուց ունեցող «ամենակեր» թռչունների կողմից փոշոտմանը՝ իրենց սովորական նեկտարի մասնագիտացված փոշոտողների փոխարեն», - նշել են գիտնականները։

В прибрежных лесах Тайваня обнаружен цветок, "нарушивший" законы эволюции
Американские ботаники выяснили, что один из видов цветущих лиан, произрастающих в прибрежных лесах на острове Тайвань, возник в результате необычного эволюционного процесса, который "нарушает" общепринятые представления о принципах появления новых разновидностей цветочных растений. Об этом сообщила пресс-служба Филдовского музея Чикаго.
"Классическая модель эволюции Гранта-Стеббинса говорит, что новые виды цветковых растений возникают в результате контактов их предков с новыми видами опылителей. Если бы это правило исполнялось для изученной нами лианы, то она бы появилась на Тайване. В реальности этот вид возник на материковой части Китая, где обитают "старые" опылители их предков", - пояснил куратор Филдовского музея Чикаго (США) Рик Ри, чьи слова приводит пресс-служба музея.
Ученые совершили это открытие при изучении истории появления одного из видов эсхинантусов - лианообразных цветковых растений, произрастающих в южных и юго-восточных регионах Азии. Многие из этих представителей флоры обладают ярко-красными и длинными соцветиями необычной формы, похожими на тюбики губной помады. В силу устройства этих цветов, их нектаром могут питаться только некоторые виды птиц-нектарниц, обладающих длинным и изогнутым клювом.
Представители данного семейства пернатых, как заметили ботаники, отсутствуют на территории Тайваня, где встречаются эсхинантусы вида Aeschynanthus acuminatus, которые встречаются также во многих регионах Юго-Восточной Азии. Это побудило ученых изучить то, с какими птицами взаимодействуют эти цветы и проанализировать генетическую историю их эволюции. Для этого исследователи установили фотоловушки рядом с соцветиями данной лианы и расшифровали ее ДНК.
Проведенные исследователями наблюдения указали на то, что данный вид эсхинантусов на Тайване опыляли всеядные пернатые, относящиеся к роду тимелий, тогда как в прочих регионах Азии с ними взаимодействовали как нектарницы, так и прочие птицы, питающиеся пыльцой и нектаром. При этом анализ структуры ДНК указал на то, что первые представители вида Aeschynanthus acuminatus появились на территории материкового Китая, а не Тайваня, что противоречит общепринятым представлениям о механизмах эволюции цветов.
"Данное открытие поставило перед нами много новых вопросов. В частности, пока мы не знаем, что заставило данный цветок "переключиться" на другой вид птиц в присутствии их старых опылителей. Мы предполагаем, что некоторое время назад нектарницы по каким-то причинам перестали эффективно опылять часть эсхинатусов, что заставило их изменить форму цветка и приспособиться к опылению "всеядными" птицами с коротким клювом, а не привычными им специалистами по нектару", - подытожил Ри.