«Մաքսատուրքերը սպառնում են աղքատացնել Եվրոպան և Միացյալ Նահանգները». Կալլաս
ԵՄ արտաքին գործերի նախարար Կայա Կալլասը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գրենլանդիայի վեճի պատճառով ԵՄ մի քանի երկրների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու որոշման վերաբերյալ իր առաջին մեկնաբանության մեջ նշել է, որ վեճը կարող է աղքատացնել Եվրոպան և Ամերիկան։
Շաբաթ օրը Թրամփը հայտարարել էր փետրվարին Դանիայի, Նորվեգիայի, Շվեդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդեռլանդների և Ֆինլանդիայի դեմ 10% մաքսատուրք սահմանելու մասին, որը հետագայում կբարձրանա մինչև 25% և ուժի մեջ կմնա մինչև Միացյալ Նահանգների կողմից Գրենլանդիան գնելու վերաբերյալ համաձայնագրի կնքումը։
«Մաքսատուրքերը սպառնում են աղքատացնել Եվրոպան և Միացյալ Նահանգները և խաթարել մեր համատեղ բարգավաճումը», - գրել է նա X սոցիալական ցանցում։
Կալասը նաև իր մեկնաբանության մեջ նշել է, որ Ռուսաստանը և Չինաստանը «շահույթ են ստանում դաշնակիցների միջև եղած տարաձայնություններից»։

Кая Каллас:Пошлины угрожают привести к обнищанию Европы и Соединенных Штатов
Глава дипломатии ЕС Кая Каллас в своем первом комментарии на решение президента США Дональда Трампа ввести пошлины против ряда стран Евросоюза из-за спора по Гренландии заявила, что этот спор может привести к обнищанию Европы и Америки.
Трамп в субботу сообщил о введении в феврале пошлины в 10% против Дании, Норвегии, Швеции, Франции, Германии, Великобритании, Нидерландов и Финляндии, которая впоследствии увеличится до 25% и будет действовать до заключения сделки о покупке Гренландии Соединенными Штатами.
"Пошлины угрожают привести к обнищанию Европы и Соединенных Штатов и подорвать наше общее процветание", - написала она в сети X.
Калас также отметила в своем комментарии Россию и Китай, которые "извлекают выгоду из разногласий между союзниками".