Նոր մանրամասներ` Լիբիայի բանակի ԳՇ պետի ինքնաթիռի աղետից
Անկարայում կործանված լիբիական ինքնաթիռում Ֆրանսիայի երեք քաղաքացիներ են եղել, հայտնել է Թուրքիայում Ֆրանսիայի դեսպանատունը։
Falcon 50 մասնավոր ինքնաթիռի անձնակազմը բաղկացած էր երեք անձից, բոլորը՝ ֆրանսիացիներ։ Դիվանագիտական ​​առաքելությունը հայտարարել է, որ կապի մեջ է թուրքական իշխանությունների հետ՝ զոհերի ինքնությունը հաստատելու համար։
Ավիաաղետը տեղի է ունեցել երեքշաբթի՝ դեկտեմբերի 24-ին, Անկարայի մոտակայքում։ Ինքնաթիռում է եղել Լիբիայի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Մոհամմեդ Ալի Ահմեդ ալ-Հադդադը։
Թուրքիայի մայրաքաղաքի աղբյուրների համաձայն՝ Էսենբողա օդանավակայանից թռիչքից կարճ ժամանակ անց անձնակազմը էլեկտրահամակարգի խափանման տագնապ է տվել և թույլտվություն է խնդրել վերադառնալու մեկնման օդանավակայան։ Թուրքիան ձեռնարկել է բոլոր անհրաժեշտ նախապատրաստական ​​​​աշխատանքներն արտակարգ վայրէջքի համար, սակայն ինքնաթիռը շուտով անհետացել է ռադարներից։

Экипаж частного самолета Falcon 50 состоял из трех человек, все они были французами
На борту разбившегося в Анкаре ливийского самолета находились трое граждан Франции. Об этом сообщили в посольстве Франции в Турции.
Отмечается, что экипаж частного самолета Falcon 50 состоял из трех человек, все они были французами. В дипмиссии заявили, что поддерживали контакт с турецкими властями для подтверждения личностей погибших.
Крушение произошло 24 декабря во вторник в районе Анкары. На борту самолета находился начальник Генерального штаба армии Ливии Мухаммед Али Ахмед аль-Хаддад.
По данным источников в турецкой столице, вскоре после взлета из аэропорта Эсенбога экипаж подал сигнал тревоги из-за неисправности в электросистеме и запросил разрешение на возвращение в аэропорт вылета. Турецкая сторона провела все необходимые приготовления для экстренной посадки, однако вскоре самолет исчез с радаров.