Օրբանը ստորագրահավաք է սկսել ԵՄ ռազմական ծրագրերի դեմ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը մեղադրել է Եվրոմիությանը պատերազմ փնտրելու մեջ և հայտարարել է նման ծրագրերի դեմ ստորագրահավաքի մասին։ Նա այդ մասին հայտարարել է Facebook-ի իր գրառման մեջ։
«Մեզ սպասվում է թեժ աշուն։ Եվրոպան ավելի ու ավելի արագ է շարժվում դեպի պատերազմ։ Մի քանի շաբաթ առաջ Կոպենհագենում ներկայացվեց Բրյուսելի ռազմական ծրագիրը. Եվրոպան վճարում է, ուկրաինացիները կռվում են, իսկ Ռուսաստանը, ի վերջո, կհյուծվի։ Մենք չգիտենք, թե որքան կարժենա դա կամ որքան կտևի։ Ռազմավարության փոխարեն բրյուսելցիները սահմանափակվել են միայն երազանքներով», - ասաց նա։
Օրբանը նաև հայտարարել է, որ Հունգարիան դեմ է նման ծրագրերին և կոչ արել քաղաքացիներին ստորագրել խնդրագիրը՝ ցույց տալու համար, որ «հունգարացիները պատերազմ չեն ուզում»։
«Մենք չենք կարող անգործ նստել։ Մենք պետք է ևս մեկ անգամ ցույց տանք, որ Հունգարիայի ժողովուրդը պատերազմ չի ուզում։ Հետևաբար, այսօր մենք սկսում ենք ստորագրահավաք Բրյուսելի ռազմական ծրագրերի դեմ։ Մենք կլինենք յուրաքանչյուր քաղաքում և գյուղում, քանի որ մեզ հիմա անհրաժեշտ են բոլոր խաղաղասեր հունգարացիները», - հայտարարեց Օրբանը։

"Венгры не хотят войны": Орбан начал собирать подписи против планов Евросоюза
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан обвинил Евросоюз в стремлении к войне и объявил о начале кампании по сбору подписей против таких планов. Об этом он заявил в сообщении на странице в Facebook.
"Нас ждет жаркая осень. Европа все быстрее дрейфует к войне. Несколько недель назад в Копенгагене был представлен военный план Брюсселя: Европа платит, украинцы воюют, а Россия в конце концов истощится. Сколько это будет стоить и как долго продлится, мы не узнали. Вместо стратегии брюссельцы ограничились лишь мечтаниями", - заявил он.
При этом Орбан заявил, что Венгрия выступает против таких планов и призвал граждан своей страны подписать петицию, чтобы показать, что "венгры не хотят войны".
"Мы не можем сидеть сложа руки. Мы должны снова показать, что венгерский народ не хочет войны. Поэтому сегодня мы начинаем сбор подписей против военных планов Брюсселя. Мы будем в каждом городе и каждой деревне, потому что сейчас нам нужны все миролюбивые венгры", - заявил Орбан.