Մակրոնը 48 ժամվա ընթացքում նոր վարչապետ կնշանակի
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը 48 ժամվա ընթացքում կնշանակի նոր վարչապետ, չորեքշաբթի օրը հայտարարեց Ելիսեյան պալատը՝ հերքելով նոր ընտրություններ անցկացնելու մասին ենթադրությունները։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Սեբաստիան Լեկորնուն հայտարարել էր, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամների մեծամասնությունը չի ցանկանում վաղաժամկետ ընտրություններ և պատրաստ է փոխզիջումների գնալ, որոնք կարող են հանգեցնել կառավարության նոր ղեկավարի նշանակմանը «48 ժամվա ընթացքում»։
«Խորհրդարանում կա մեծամասնություն, և այս մեծամասնությունը ձգտում է խուսափել նոր ընտրություններից», - ասել է նա։
Ֆրանսիական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Լեկորնուն, որը երկուշաբթի օրը հանկարծակի հրաժարական տվեց պաշտոնավարելուց մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ անց, ասել է, որ մտադիր չէ մնալ վարչապետ, բայց կարծում է, որ իր ջանքերը հաջող են եղել։
Անցյալ տարվա ընտրություններից հետո ոչ մի կուսակցություն բացարձակ մեծամասնություն չի ստացել Ազգային ժողովում։ Սակայն «խորհրդարանում կա բացարձակ մեծամասնություն, և այս մեծամասնությունը դեմ է վաղաժամկետ ընտրություններին», - ասել է Լեկորնուն։

Макрон планирует назначить нового премьер-министра Франции в течение 48 часов
Президент Франции Эммануэль Макрон назначит нового премьер-министра страны в течение 48 часов, сообщил в среду Елисейский дворец, отвергнув предположения о возможности проведения новых выборов.
Ранее уходящий премьер-министр Франции Себастьен Лекорню заявил, что большинство депутатов французского парламента не желает досрочных выборов и готово к компромиссам, которые могут привести к назначению нового главы правительства «в течение 48 часов».
«В парламенте есть большинство, и это большинство стремится избежать новых выборов», — сказал он.
В интервью французскому телевидению Лекорню, внезапно ушедший в отставку в понедельник после того, как провел на посту меньше месяца, сказал, что не намерен оставаться премьером, но считает, что его усилия увенчались успехом.
По итогам прошлогодних выборов ни одна из партий в Национальном собрании не получила абсолютного большинства. Вместе с тем, в парламенте есть «абсолютное большинство, и это большинство тех, кто отказывается от досрочных выборов», сказал Лекорню.