«Կգայի՞ք ԱԺ, եթե Աղազարյանը 23 հազար դոլար կաշառքը վերցրած չլիներ»․ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ Աննա Վարդապետյանին
Չորեքշաբթի, 26 մարտի, 2025 թ., 13:00
Ինչպես հայտնել ենք, ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը մեղադրվում է կաշառք վերցնելու երկու դրվագով։ Առաջին դրվագով պատգամավորը 300 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք է ուզել, որ Հայաստանից, սահմանված ընթացակարգերի խախտմամբ, առանց խոչընդոտների, մանր եղջերավոր անասուններ արտահանեն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ։ Սակայն պատգամավորի դեմ ցուցմունք տված անձը՝ Աշոտը, պատմել է, որ վերջնական առաջարկվել է 20 հազար դոլար, որը չի բավարարել պատգամավորին և նա գումարը չի վերցրել։ Իսկ երկրորդ դրվագում ներկայացված մեղադրանքի համաձայն Աղազարյանը 23 հազար դոլար կաշառք է վերցրել շինթույլտվություն ստանալու նպատակով։ Այս մասին հայտնել և պատգամավորի դեմ տեսաձայնագրությամբ ցուցմունք է տվել «Էկո Սիթի Ա․Ռ» ՍՊ ընկերության հիմնադիր՝ Արամ Մկրտչյանը։
ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը հետաքրքվեց գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանից, թե արդյո՞ք կգար ԱԺ՝ Աղազարյանի անձեռնմխելիությունից զրկելու պահանջով, եթե նա այդ 23 հազար դոլարը նախորդ 20 հազարի նման վերցրած չլիներ։ Ի պատասխան դատախազն ասաց․ «Առաջարկն ընդունելը ևս քրեորեն պատժելի է, այո՛, կգայի»։