Այսօր`   Երեքշաբթի, 01 ապրիլի, 2025 թ.
Թուրքիայում ընդդիմությունն ամեն շաբաթ և կիրակի հանրահավաքներ է անցկացնելու 81 նահանգներից մեկում, իսկ ամեն չորեքշաբթի՝ Ստամբուլում։ Այս մասին հայտարարել է գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական ​​կուսակցության առաջնորդ Օզգյուր Օզելը։
«Այսօր 2,2 միլիոն մարդ հավաքվեց Ստամբուլի Մալթեփե հրապարակում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել մեր բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր «լցրեցին» հրապարակը՝ պաշտպանելու արդարությունը: Սա դեռ սկիզբն է: Այժմ մենք ամեն շաբաթ և կիրակի հանրահավաքներ ենք անցկացնելու նահանգներում (ամեն անգամ՝ 81 նահանգներից մեկում) և ամեն չորեքշաբթի՝ Ստամբուլի թաղամասերից մեկում»,- քաղաքական գործչի խոսքերն է մեջբերում Halk TV-ն:
Հիշեցնենք, որ մարտի 19-ին Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությունից հետո (կոռուպցիայի և ահաբեկիչների հետ կապերի մեղադրանքով) Թուրքիայում բողոքի ալիք բարձրացավ։
Ամենամեծ ցույցերը կազմակերպվել են Ստամբուլում, Անկարայում և Իզմիրում, որոնք հաճախ ուղեկցվել են ոստիկանության հետ բախումներով։

Озель։ «Отныне митинги будут проводиться также во всех провинциях»
Оппозиция в Турции будет проводить митинги каждые выходные в 1 из 81 провинций и каждую среду в Стамбуле. Об этом сообщил лидер основной оппозиционной Народно-республиканской партии Озгюр Озель после митинга в защиту арестованного мэра Стамбула Экрема Имамоглу.
"Сегодня 2,2 млн человек вышли на площадь Малтепе [в Стамбуле]. Я хотел бы поблагодарить всех наших граждан, которые заполнили площади для защиты справедливости. Это лишь начало. Теперь мы будем выходить на площади каждые выходные в одной из провинций и каждую среду в одном из районов Стамбула", - приводит высказывания политика телеканал Halk TV.
После задержания 19 марта Имамоглу по обвинению в коррупции и связях с террористами в Турции прошла волна акций протеста.
Наиболее масштабные манифестации были организованы в Стамбуле, Анкаре и Измире. Нередко они завершались столкновениями с полицией.