Իսրայելցի 6 ողջ և 4 մահացած պատանդ կփոխանակվեն պաղեստինցի ավելի քան 600 բանտարկյալի հետ. The Times of Israel
Երեքշաբթի, 18 փետրվարի, 2025 թ., 21:08
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը երեքշաբթի հաստատել է, որ շաբաթ օրը 6 իսրայելցի պատանդ ազատ կարձակվի՝ որպես պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման հետ գործարքի առաջին փուլի մաս:
«Եթե Կահիրեի համաձայնագիրը կյանքի կոչվի, դա մեծ ձեռքբերում կլինի Իսրայելի համար»,- մեջբերում է The Times of Israel-ն իսրայելցի անանուն պաշտոնյայի խոսքերը։
Աղբյուրը նշել է, որ 6 պատանդների ազատ արձակումը Կահիրեում ընթացող բանակցությունների արդյունք է։
Իսրայելի ՆԳՆ-ն նաև հայտնել է, որ 4 զոհված պատանդի մարմին հինգշաբթի օրը կհանձնվի Իսրայելին:
Միևնույն ժամանակ, Պաղեստինի ինքնավարության գերիների գրասենյակը հայտնում է, որ այս շաբաթ, որպես «գերիների փոխանակման» հաջորդ փուլի մաս՝ Իսրայելի իշխանությունները պետք է ազատ արձակեն ահաբեկչության համար դատապարտված կամ ահաբեկչության կասկածանքով կալանավորված 602 բանտարկյալի։ Հաղորդվում է, որ ցուցակում ընդգրկված են 157 դատապարտված զինյալ և Գազայի 445 բնակիչ, որոնք կալանավորվել են 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ից հետո: Ազատ արձակվածներից 50-ն Իսրայելի կողմից դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման, ևս 60-ը՝ երկարաժամկետ ազատազրկման։

6 живых и 4 мертвых заложника обменяют на более 600 заключенных: The Times of Israel
Шестеро израильских заложников выйдут на свободу в субботу в рамках первого этапа соглашения с палестинской группировкой ХАМАС, подтвердил во вторник офис премьер-министра Израиля Беньямина Нетаньяху.
«Если соглашение в Каире будет выполнено, это будет важным достижением для Израиля», - передаёт слова неназванного израильского чиновника The Times of Israel.
Собеседник издания отметил, что освобождение шестерых заложников является результатом продолжающихся переговоров в Каире.
Министерство внутренних дел Израиля также сообщило, что в четверг Израилю передадут тела четвертых погибших заложников.
Между тем Управление по делам заключенных при палестинской администрации заявляет, что на этой неделе в рамках очередного этапа «обмена пленными» власти Израиля должны освободить 602 заключенных, осужденных за террор или задержанных по подозрению в терроре. Сообщается, что в списке 157 осужденных боевиков и 445 жителей Газы, задержанных после 7 октября 2023 года. Среди освобождаемых 50 были приговорены Израилем к пожизненным срокам, еще 60 – к длительным срокам тюремного заключения.