«Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ-ն խաղաղության է ձգտում, Եվրոպան՝ ոչ»․ Օրբան
ԱՄՆ նոր վարչակազմը և ԵՄ ղեկավարությունը տարբեր մոտեցումներ ունեն ուկրաինական հակամարտության հարցում։ Նման կարծիք է հայտնել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը։
«Եվրոպացիներն ասում են, որ պատժամիջոցները պետք է պահպանվեն և նույնիսկ ուժեղացվեն, որպեսզի ուկրաինացիները հաղթեն Ռուսաստանի դեմ պատերազմում: Իսկ ԱՄՆ պետքարտուղարն իր հարցազրույցում նշեց, որ անարդար կլինի խաբել բոլորին՝ պնդելով, որ ուկրաինացիները կարող են հաղթել այս պատերազմում։ Սա ցույց տվեց, որ ամերիկացիները ոչ թե պատժամիջոցներ են ուզում, այլ՝ խաղաղություն, իսկ եվրոպացիները պատժամիջոցներ են ուզում, ոչ թե խաղաղություն»,- ասել է Օրբանը։
Հունգարիայի վարչապետը նշել է, որ իր երկիրն աջակցում է հակամարտության բանակցային կարգավորմանը և այդ հարցում հույսեր է կապում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։

Орбан: США теперь стремятся к миру на Украине, а ЕС - к продолжению войны
Новая администрация США и руководство Евросоюза придерживаются разных подходов к конфликту на Украине: Вашингтон теперь выступает за мирное урегулирование, а Брюссель - за продолжение войны. Такое мнение выразил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан․
"Европейцы говорят, что санкции должны быть сохранены и даже усилены для того, чтобы украинцы выиграли войну против России. Вчера госсекретарь США [Марко Рубио] заявил в большом интервью, что было бы несправедливо всех обманывать, утверждая, что украинцы могут выиграть эту войну. Что ж, спасибо ему за это интервью, поскольку оно показало, что американцы хотят не санкций, а мира, а европейцы хотят санкций, а не мира", - сказал глава правительства.
Орбан подтвердил, что правительство Венгрии по-прежнему выступает за урегулирование конфликта на Украине путем переговоров и рассчитывает в этом деле на нового президента США Дональда Трампа.