Սերբիայում հակակառավարական ցույցերը շարունակվում են
Սերբիայում բողոքի զանգվածային ցույցերը նոր թափ են ստանում։ Ցուցարարները փակել են Բելգրադի գլխավոր մայրուղու հանգույցը։
Ցույցերը սկսվել էին նոյեմբերին, երբ Նովի-Սադե երկաթուղային կայարանի ծածկը փլուզվել էր, ինչի հետևանքով 15 մարդ էր զոհվել: Ի սկզբանե ցուցարարները պահանջում էին միջադեպի թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել և պատժել պատասխանատուներին։
Բողոքի ակցիաները վերածվեցին հակակառավարական լայնածավալ ցույցերի՝ պահանջելով նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչի հրաժարականը։ Reuters-ի տվյալներով՝ ցույցերին տասնյակ հազարավոր մարդիկ են մասնակցում։
Վուչիչը հայտնել էր, որ Սերբիան դրսից հարձակման է ենթարկվում։ Նրա խոսքով՝ բողոքի ակցիաները ֆինանսավորվում են Արևմուտքի կողմից։ Այդուհանդերձ, իր վերջին ուղերձում նախագահը համաձայնել էր 50 տոկոսով փոխել կառավարության կազմը։

В Сербии антиправительственные акции продолжаются
В Сербии — массовые протесты после трагедии на вокзале в Нови-Саде. Митингующие блокировали главную магистральную развзяку Белграда,
Протесты в Сербии начались в ноябре, после того как на железнодорожной станции в Нови-Саде обрушился навес и погибли 15 человек. Изначально митингующие требовали провести прозрачное расследование произошедшего и наказать ответственных.
Вскоре демонстрации переросли в масштабные антиправительственные акции с требованиями отставки президента Александра Вучича. В митингах, по данным Reuters, участвуют десятки тысяч человек.
Вучич заявляет, что Сербия «подверглась нападению извне». По его словам, протесты финансируются Западом. При этом в своем последнем обращении он согласился на обновление половины состава правительства.