Թրամփը «Երկաթե գմբեթի» ստեղծման մասին հրաման է ստորագրել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է իսրայելական «Երկաթե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ամերիկյան օրինակի ստեղծման մասին, հայտնում է NBC News-ը։
Հակահրթիռային պաշտպանության «վահանի» ստեղծումը Թրամփի նախընտրական խոստումներից մեկն էր։ Ենթադրվում է, որ հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերն ամբողջությամբ կարտադրվեն ԱՄՆ-ում։
«Մենք պետք է անհապաղ սկսենք ժամանակակից հակահրթիռային պաշտպանության վահանի՝ «Երկաթե գմբեթի» ստեղծումը, որը կարող է պաշտպանել ամերիկացիներին»,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։ Սպիտակ տունը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները բալիստիկ, թևավոր և հիպերձայնային հրթիռների «աղետալի սպառնալիքի» հետ է բախվում:

Трамп подписал указ о создании «Железного купола» над США
Президент США Дональд Трамп объявил о подписании указов, касающихся армии, — в частности, о создании американского аналога израильской системы ПРО «Железный купол», сообщает NBC News.
Разработка «щита» — одно из предвыборных обещаний Трампа. Предполагалось, что системы ПРО будут полностью производиться в США,
«Нам необходимо немедленно начать строительство современного противоракетного щита «Железный купол», который сможет защитить американцев», — говорил американский лидер. Белый дом заявлял, что США сталкиваются с «катастрофической угрозой» со стороны «баллистических, крылатых и гиперзвуковых ракет».