«Բելառուսի ընտրությունները ո՛չ ազատ էին, ո՛չ արդար»․ Կալլաս
Եվրոմիությունը Բելառուսում ընտրություններն ազատ ու ժողովրդավարական չի համարում, ուստի մտադիր է շարունակել պատժամիջոցներ կիրառել Մինսկի դեմ։ Այս մասին հայտարարել են ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քայա Կալլասը։
«Բելառուսի ընտրությունները ո՛չ ազատ էին, ո՛չ արդար. Բելառուսի ժողովուրդն արժանի է իրական ձայն ունենալու, թե ով է կառավարելու երկիրը»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Կալլասը նշել է, որ Բելառուսում մարդու իրավունքների աննախադեպ ճնշումները, քաղաքական մասնակցության սահմանափակումները և անկախ ԶԼՄ-ների հասանելիության բացակայությունը, ընտրական գործընթացը զրկել են լեգիտիմությունից։

Евросоюз назвал выборы в Белоруссии фиктивными и несвободными
Евросоюз не считает выборы в Белоруссии свободными и демократичными, поэтому собирается продолжать вводить санкции против Минска. Об этом заявили глава дипломатии Евросоюза Кая Каллас.
«Сегодняшние фиктивные выборы в Белоруссии не были ни свободными, ни справедливыми. Народ Белоруссии заслуживает реального голоса в том, кто будет управлять страной», — говорится в сообщении.
Она отметила, что беспрецедентное и жестокое подавление прав человека, ограничения политического участия и отсутствие доступа к независимым СМИ в Беларуси лишили избирательный процесс какой-либо легитимности.