Այսօր`   Կիրակի, 16 փետրվարի, 2025 թ.
ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայության ղեկավար Քայա Կալլասը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը սեփական բանակի կարիք չունի, քանի որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը ներառում է կազմակերպության 27 անդամ երկիր։ Նրա կարծիքով, ՆԱՏՕ-ն և ԵՄ-ն պետք է սերտորեն համագործակցեն։
«Մենք չպետք է կրկնօրինակենք այն, ինչ արդեն անում է ՆԱՏՕ-ն: ԵՄ-ում ունենք 27 բանակ, և նրանք բոլորը պետք է նպաստեն հավաքական պաշտպանությանը, որի շրջանակներում մենք համագործակցում ենք: Չենք կարող ասել, որ մեզ անհրաժեշտ է եվրոպական բանակ, բայց մեզ պետք է, որ այս 27 անդամները միասին շատ լավ աշխատեն, երբ խոսքը վերաբերում է ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին», - ասել է Կալլասը Anadolu գործակալությանը՝ հունվարի 24-ին Թուրքիա կատարելիք իր այցից առաջ:

Каллас։ Евросоюзу не нужна своя армия
Глава дипслужбы ЕС Кая Каллас заявила, что Евросоюзу не нужна своя армия, так как в Североатлантический альянс входят 27 стран - членов организации. По ее мнению, НАТО и ЕС должны тесно взаимодействовать.
"Мы не должны дублировать то, что уже делает НАТО. В ЕС у нас 27 армий, и все они должны вносить свой вклад в коллективную оборону, в рамках которой мы сотрудничаем вместе. У каждой страны есть оборонное планирование и оборонный бюджет. Поэтому мы не можем сказать, что нам необходима европейская армия, но нам нужно, чтобы эти 27 членов [Евросоюза] работали очень хорошо вместе, когда речь идет о НАТО и ЕС", - сказала Каллас агентству Anadolu накануне предстоящего 24 января визита в Турцию.