Այսօր`   Հինգշաբթի, 10 ապրիլի, 2025 թ.
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ԵՄ առաջնորդներին ասել է, որ մտադիր է սպասել մինչև ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալությունը՝ նախքան Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները երկարաձգելու որոշումը: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։
ԵՄ-ն ներկայացրել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 15 փաթեթ, որոնք պետք է երկարաձգվեն վեց ամիսը մեկ։ Հաջորդ նման ընթացակարգը նախատեսվում է հունվարի 31-ին՝ Թրամփի երդմնակալությունից 11 օր հետո։
Երկարաձգման համար անհրաժեշտ է 27 մասնակից-երկրների միաձայն աջակցությունը, ինչը Օրբանին հնարավորություն է տալիս վետո դնել, գրում է թերթը։
Հինգշաբթի կայացած ԵՄ մեկօրյա գագաթնաժողովի ավարտին Օրբանն իր գործընկերներին ասել էր, որ պատրաստ չէ երկարաձգել պատժամիջոցները, նշում են աղբյուրները:
Հիշեցնենք, որ նախկինում Օրբանն ընդգծել էր, որ Եվրամիությունը պետք է վերանայի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, որոնք խաթարում են Եվրոպայի մրցունակությունն ու խթանում էներգակիրների գների աճը։

Сегодня:   Четверг, 10 Апреля, 2025 года
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан сообщил лидерам Евросоюза, что хочет дождаться инаугурации избранного президента США Дональда Трампа, прежде чем принимать решение о продлении санкций ЕС против России. Об этом сообщает агентство Bloomberg, ссылаясь на информированные источники.
ЕС ввел 15 пакетов санкций против России, которые необходимо продлевать каждые шесть месяцев. Следующая такая процедура должна произойти 31 января - через 11 дней после того, как Трампа приведут к присяге.
Для продления требуется единогласная поддержка 27 стран-участниц, что может позволить Орбану наложить вето, пишет издание.
По данным источников, в конце состоявшегося в четверг однодневного саммита ЕС Орбан сообщил своим коллегам, что не готов продлевать санкции.
Ранее Орбан подчеркивал, что Евросоюзу следует пересмотреть санкции против России, которые подрывают конкурентоспособность Европы и подстегивают рост цен на энергоносители.