Թրամփը մտադիր է առաջին փուլում ԱՄՆ-ից վտարել 1 միլիոն ներգաղթյալների․ #Bloomberg
ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է իր նախընտրական խոստման իրականացման առաջին փուլում վտարել մոտ 1 միլիոն անօրինական ներգաղթյալների։ Այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը՝ հղում անելով Թրամփի խորհրդականներին։
Նրանց խոսքով՝ Թրամփը մտադիր է արտաքսել փաստաթղթեր չունեցող ներգաղթյալներին, ովքեր հանցագործություններ են կատարել կամ ապաստան ստանալու մերժումից հետո նրանց արտաքսելու վերջնական որոշում կա։
Նշվում է, որ նորընտիր նախագահի անցումային թիմն արդեն խնդրել է Մեքսիկայի և Սալվադորի կառավարություններին ընդունել արտաքսված ներգաղթյալներին։
Հոդվածի հեղինակները նշում են, որ Թրամփի թիմն այս հարցում կարող է խնդրի առաջ կանգնել՝ կապված այն բանի հետ, որ ԱՄՆ-ն վատ հարաբերություններ ունի տարածաշրջանի որոշ երկրների հետ, որտեղից գալիս են ներգաղթյալները։ Նախկինում ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը բազմիցս նշել էր, որ պաշտոնը ստանձնելուց հետո կիրականացնի երկրի պատմության մեջ ապօրինի ներգաղթյալներրի արտաքսման ամենամասշտաբային գործողությունը։

Bloomberg: Трамп намерен на первом этапе выслать из США 1 миллион мигрантов
Избранный президент США Дональд Трамп намерен выслать порядка 1 миллиона нелегальных мигрантов на первом этапе реализации своего предвыборного обещания. Об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на советников Трампа.
По их информации, Трамп нацелен на депортацию нелегальных мигрантов, которые совершили преступления или имеют окончательное решение об их депортации после того, как им отказано в предоставлении убежища.
Указывается, что переходная команда избранного президента уже обратилась к правительствам Мексики и Сальвадора с просьбой принять депортированных мигрантов.
Как отмечают авторы статьи, команда Трампа может столкнуться с проблемой из-за того, что у США плохие отношения с некоторыми странами в регионе, из которых приезжают мигранты. Это может помешать новой американской администрации как можно быстрее реализовать одно из предвыборных обещаний Трампа.
Ранее избранный президент США Дональд Трамп неоднократно говорил, что после вступления в должность проведет самую масштабную операцию по депортации нелегальных мигрантов в истории страны.