«Իսրայելական բանակը պատրաստվում է հարձակողական գործողությունների». Իսրայելի գլխավոր շտաբի պետ
Իսրայելի գլխավոր շտաբի պետ Հերզի Հալևին Գոլանի բարձունքներում իրավիճակի գնահատման ժամանակ մի շարք հայտարարություններ է արել, որոնք վկայում են Հեզբոլլահի հետ հակամարտության սրման մասին։
«Իսրայելական բանակը չափազանց կենտրոնացած է «Հեզբոլլահի» դեմ պայքարելու վրա և պատրաստվում է հարձակողական գործողությունների այս տարածքում», - ասել է Հալևին: «Կարծում եմ, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հարվածների, լիկվիդացված ուժերի, ոչնչացված հրթիռների և ենթակառուցվածքների թիվը շատ մեծ է»,- ընդգծել է ԳՇ պետը։
Հայտարարությունները հնչում են լիբանանա-իսրայելական սահմանի երկայնքով աճող լարվածության ֆոնին, որտեղ պարբերաբար հարձակումներ են տեղի ունենում Հեզբոլլահի և իսրայելական ուժերի միջև:

«Израильская армия готовится к наступательным действиям». Начальник Генштаба Израиля
Начальник Генштаба Израиля Герци Халеви во время оценки ситуации на Голанских высотах сделал ряд заявлений, указывающих на эскалацию конфликта с «Хезболлой».
«Израильская армия крайне сосредоточена на боевых действиях с «Хезболлой» и готовится к наступательным действиям на этой территории», - сообщил Халеви. «Я думаю, что количество ударов за прошедший месяц, ликвидированных сил, уничтоженных ракет и инфраструктуры очень высоко», - подчеркнул глава Генштаба.
Эти заявления прозвучали на фоне растущей напряженности на ливано-израильской границе, где происходят регулярные обмены ударами между «Хезболлой» и израильскими силами.