«Համաշխարհային տնտեսությունը չի դիմանա առանց Ռուսաստանի նավթի և գազի». Վլադիմիր Պուտին
Համաշխարհային տնտեսությունը չի դիմանա առանց Ռուսաստանի նավթի և գազի, հայտարարել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի էներգետիկ ոլորտը «փակելու» ցանկացած փորձ դատապարտված է ձախողման:
«Դա ուղղակի անհնար է, գիտե՞ք: Դա անհնար է»,- ասել է Պուտինը։ «Պատկերացնենք, որ վաղը վերցրին ու փակեցին ամեն ինչ՝ գազը, մեր նավթը և այլն։ Բայց համաշխարհային տնտեսությունը չի կարող դիմակայել նման անջատմանը։ Պարզապես գները կբարձրանան դեպի երկինք, բայց մարդիկ դեռ կգնեն: Առանց սրա անհնար է։ Ահա թե ինչի մասին է խոսքը»: Պուտինը հավելել է, որ այն երկրները, որոնք պատժամիջոցներ են կիրառում ռուսական էներգառեսուրսների դեմ, առաջնորդվում են «գոռոզությամբ և ինքնավստահությամբ», և այդ սահմանափակող միջոցները արդյունք չունեն։
Միջազգային էներգետիկ գործակալության վիճակագրության համաձայն, Ռուսաստանը շարունակում է նավթ և նավթամթերք արտահանել նախապատերազմյան ծավալներով (օրական 7,7 մլն բարել), չնայած G7 երկրների կողմից սահմանված էմբարգոյին. հում նավթը գնում են Հնդկաստանը և Չինաստանը, իսկ նավթամթերքը՝ Թուրքիան, Բրազիլիան և Սաուդյան Արաբիան:

Путин заявил, что мир не выживет без нефти и газа России
Мировая экономика не переживет отказа от нефти и газа из России, заявил на пленарной сессии Восточного экономического форума президент Владимир Путин.
По его словам, любые попытки «закрыть» российскую энергетику обречены на провал, поскольку мировая добыча углеводородов находится «на пределе» и «в соответствии с потребностями мирового рынка».
«Это невозможно просто, понимаете? Это невозможно, — сказал Путин. — Вот представим себе, что взяли завтра и всё закрыли — газ, нефть нашу и так далее. Но мировая экономика не выдержит такого закрытия. Просто цены подрастут до небес, а всё равно будут покупать. Без этого невозможно. В этом всё дело». Путин добавил, что страны, которые вводят санкции против российских энергоносителей, руководствуются «высокомерием и самоуверенностью», а результата у этих ограничительных мер — нет.
Согласно статистике Международного энергетического агентства, Россия продолжает экспортировать нефть и нефтепродукты в довоенных объемах (7,7 млн баррелей в день), несмотря на эмбарго, которое ввели страны G7: сырую нефть скупают Индия и Китай, а нефтепродукты — Турция, Бразилия и Саудовская Аравия.