Գերմանիան Ուկրաինա կուղարկի ևս 17 IRIS-T
Գերմանիան մտադիր է ևս 17 IRIS-T զենիթահրթիռային համակարգեր (SAM) ուղարկել Ուկրաինա, հայտնում է Bloomberg-ը՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի խոսքերից։ «Շոլցն ընդունել է այդ հակաօդային պաշտպանության համակարգի մատակարարումը Գերմանիայի Զինված ուժերին, հաստատել է ևս հինգ նման կայանքի պատվերներ և նշել, որ լրացուցիչ 17 կայանք նախատեսված է Ուկրաինայի համար»,- հայտնում է գործակալությունը։
Նա պարզաբանել է, որ մինչև տարեվերջ Կիև կուղարկվի չորս ինստալացիա, իսկ մնացածը՝ 2025 թվականից։ Կանցլերը հիշեցրել է, որ յոթ ինստալացիա արդեն ժամանել է Ուկրաինա։
Բացի այդ, Շոլցը հայտարարեց, որ Բունդեսվերի կողմից IRIS-T հակաօդային պաշտպանության վեց համակարգերի գնումը առանցքային դեր կխաղա Եվրոպական տարածաշրջանի համար Եվրոպական երկնքի վահանի համատեղ ՀՕՊ նախագծի իրականացման գործում:
Մինչդեռ գերմանական իշխանությունների ներկայացուցիչը Bloomberg-ին բացատրել է, որ մինչև 2026 թվականը 24 IRIS-T հակաօդային պաշտպանության համակարգ պետք է մատակարարվի Ուկրաինա՝ 12-ը՝ փոքր հեռահարության մոդիֆիկացիայում և 12-ը՝ միջին հեռահարության մոդիֆիկացիայում։ Աղբյուրը հավելել է, որ Բունդեսվերի համար 6 IRIS-T հակաօդային պաշտպանության համակարգերի գնումը կարժենա 950 մլն եվրո։

Сегодня:   Среда, 18 Февраля, 2026 года
Германия намерена направить Украине еще 17 зенитных ракетных комплексов (ЗРК) IRIS-T, сообщает Bloomberg со слов канцлера Германии Олафа Шольца. «Шольц принял доставку этой системы ПВО в Вооруженные силы Германии, подтвердил заказы еще на пять таких установок и отметил, что дополнительно 17 установок предназначены для Украины», - информирует агентство.
Он уточнил, что четыре установки отправят Киеву до конца года, а остальные - начиная с 2025 года. Канцлер напомнил, что семь установок ранее уже прибыли в Украину.
Кроме того, Шольц объявил, что закупки Бундесвером шести ЗРК IRIS-T сыграют ключевую роль в реализации проекта совместной противовоздушной обороны европейского региона European Sky Shield Initiative.
Между тем, представитель немецких властей разъяснил Bloomberg, что к 2026 году всего на Украину должны быть поставлены 24 ЗРК IRIS-T - 12 в модификации для действий на малой дальности и 12 - в модификации для средней дальности. Источник добавил, что закупки для Бундесвера шести ЗРК IRIS-T обойдутся в 950 млн евро.