Գարեգին Բ-ն կոչով դիմել է Ուկրաինայի իշխանություններին
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն Ուկրաինայի իշխանություններին կոչ է անում չխախտել ուղղափառ համայնքի պատմականորեն հաստատված միասնությունը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է նրա խոսնակ Եսայի քահանա Արթենյանը՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի որոշումը, որը թույլ է տալիս արգելել կանոնական ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցու գործունեությունը։
«Ցավոք, այս օրինագծի վավերացման հնարավոր անցանկալի հետևանքների և հոգևոր-կանոնական կյանքի, ուղղափառ բնակչության վրա դրա բացասական ազդեցության վերաբերյալ հնչեցված հիմնավոր մտահոգություններն արձագանք չգտան։ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը դիմում է Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդի զավակներին՝ իշխանություններին և օրենսդիրներին՝ կոչ անելով չխախտել ուղղափառ համայնքի պատմականորեն ձևավորված միասնականությունը, պաշտպանել գործող կրոնական համայնքների, հավատացյալների և հոգևորականների իրավունքները, հարգել սրբավայրերի անձեռնմխելիությունը»,- ասել է Արթենյանը։
Արթենյանը նաև հավելել է, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու և բարեպաշտ ժողովրդի ցանկությունն է, որ Աստծո ողորմությամբ շուտափույթ լուծվի ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, բացառվեն եկեղեցական կյանքը խաթարող անընդունելի երևույթները և եղբայրական ժողովուրդների միջև բարեկամությունը վերականգնվի։

Католикос всех армян призвал власти Украины не нарушать единство православной общины
Католикос всех армян Гарегин II призывает власти Украины не нарушать исторически сложившееся единство православной общины. Об этом его пресс-секретарь иерей Исайя Артенян сообщил ТАСС, комментируя решение Верховной рады Украины, которое позволяет запретить каноническую Украинскую православную церковь (УПЦ).
«Католикос всех армян свою позицию высказал в связи с этим тревожным вопросом касательно религиозной жизни Украины, когда закон о защите конституционного строя в сфере деятельности религиозных организаций еще находился на стадии разработки․ К сожалению, не нашли отклика высказанные Армянской церковью и другими церквями обоснованные опасения относительно возможных нежелательных последствий ратификации данного законопроекта и его негативного влияния на духовно-каноническую жизнь, на православное население, решения были приняты под воздействием сложившейся политической ситуации», — отметил пресс-секретарь.
«Святейший католикос всех армян обращается к чадам дружественного народа Украины — властям и законодателям — с призывом не нарушать исторически сложившееся единство православной общины, защищать права действующих религиозных общин, верующих и священнослужителей, уважать неприкосновенность святых мест», — добавил иерей Артенян․