Ուկրաինայում կանոնական ուղղափառ եկեղեցու գործունեությունն արգելող օրենք են ընդունել
Ուկրաինայի Գերագույն ռադան օրենք է ընդունել, որն արգելում է կանոնական ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցու աշխատանքը։ Այս մասին Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է Ուկրաինայի խորհրդարանի պատգամավոր Յարոսլավ Ժելեզնյակը։
«Ռադան լրամշակված օրինագիծ է ընդունել՝ Ուկրաինայի տարածքում կրոնական կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ կապ ունեցող կազմակերպությունների գործունեության արգելքի մասին: Ժողովրդական լեզվով ասած՝ «մոսկովյան եկեղեցու արգելքի մասին» օրենք»,- հայտնել է Ժելեզնյակը։
Երկրորդ ընթերցմամբ փաստաթուղթն ընդունվել է 265 պատգամավորների կողմ քվեարկությամբ։ Օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակումից 30 օր անց։

На Украине приняли закон, позволяющий запретить каноническую УПЦ
Верховная рада Украины приняла законопроект, позволяющий запретить в стране каноническую Украинскую православную церковь, сообщил депутат Ярослав Железняк в Telegram-канале.
"Рада приняла в целом доработанный законопроект о запрете деятельности на территории Украины религиозных организаций, в частности связанных с Российской Федерацией. В народе — закон о запрете московской церкви", — говорится в публикации.Во втором чтении документ поддержали 265 парламентариев, закон вступит в силу через 30 дней после опубликования.