Ռուսաստանը դուրս է եկել Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության կոնվենցիայից
Ռուսաստանում դադարել է գործել Եվրոպայի խորհրդի Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիան։ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ երկիրը վերջնականապես դուրս է եկել այդ կառույցից օգոստոսի 1-ին:
Կոնվենցիան ստորագրվել է 1996 թվականի փետրվարի 28-ին Ստրասբուրգում և վավերացվել 1998 թվականի հունիսի 18-ին։ Ի թիվս այլ բաների, այն սահմանում է ազգային փոքրամասնությունների խտրականության և բռնի ձուլման արգելք, ինչպես նաև երաշխավորում է նրանց կրոնի, արտահայտվելու և մայրենի լեզվով հաղորդակցվելու ազատությունը։ Բացի Ռուսաստանից, կոնվենցիան ստորագրել են Եվրոխորհրդի բոլոր անդամ երկրները, բացառությամբ Անդորրայից, Մոնակոյից, Թուրքիայից և Ֆրանսիայից՝ ընդհանուր առմամբ 39 պետություն։ Այնուամենայնիվ, այն դեռ չի վավերացվել Բելգիայում, Հունաստանում, Իսլանդիայում և Լյուքսեմբուրգում։
Ռուսաստանի կառավարությունն առաջարկել է չեղյալ հայտարարել կոնվենցիան 2023 թվականի սեպտեմբերի 22-ին։ Նույն ամսվա վերջին նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումա է ներկայացրել համապատասխան դաշնային օրենքի նախագիծ։ Որոշումը բացատրվել է «Ռուսաստանի նկատմամբ խտրական վերաբերմունքով»։
Պուտինը պնդում էր, որ 2022 թվականին Ուկրաինա ներխուժումից հետո Եվրոմիությունը զգալիորեն սահմանափակեց ռուս փորձագետների լիազորությունները խորհրդատվական կաբինետում կոնվենցիայի պահանջներին համապատասխանելու վերաբերյալ, և երկիրը կորցրեց արտերկրում ռուսալեզու մարդկանց իրավունքների պահպանումը վերահսկելու իր կարողությունը։
Հոկտեմբերի 10-ին Պետդումայի պատգամավորները հավանություն տվեցին կոնվենցիայի չեղարկմանը, իսկ ինը օր անց Պուտինն ինքը ստորագրեց այդ մասին օրենքը։
Ուկրաինա լայնամասշտաբ ներխուժման մեկնարկից հետո ԵՄ-ն քվեարկեց Ռուսաստանին Եվրախորհրդից հեռացնելու օգտին։ Մոսկվան որոշեց առաջ անցնել և հայտարարեց այդ կազմակերպությունից դուրս գալու մասին, որին երկիրը անդամակցում էր 26 տարի։ Այնուհետև Պետդուման ընդունեց 2022 թվականի մարտի 15-ից հետո Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշումները չկատարելու մասին օրինագիծը։
Սեպտեմբերի 16-ին Ռուսաստանը դուրս եկավ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայից։ Ներկայումս երկրի բնակիչները կարող են բողոքներ ներկայացնել միայն ՄԱԿ-ի համապատասխան կոմիտեներին, սակայն նրանք կոնկրետ փոխհատուցում չեն տալիս՝ դա թողնելով իշխանությունների հայեցողությանը:
2023 թվականի փետրվարին Ռուսաստանը պաշտոնապես դուրս եկավ եվրոպական բոլոր կոնվենցիաներից։ Երկրում դադարել են գործել Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրությունը, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության կոնվենցիան, Եվրոպական սոցիալական խարտիան և 18 այլ փաստաթղթեր։

Россия вышла из конвенции о защите нацменьшинств
В России перестала действовать рамочная конвенция Совета Европы о защите национальных меньшинств. Министерство иностранных дел сообщило, что страна окончательно вышла из нее 1 августа.
Конвенция была подписана 28 февраля 1996 года в Страсбурге и ратифицирована 18 июня 1998-го. Среди прочего она устанавливает запрет на дискриминацию и насильственную ассимиляцию национальных меньшинств, а также гарантирует им свободу исповедания, выражения мнения и общения на родном языке. Помимо России, конвенцию подписали все страны-члены Совета Европы, кроме Андорры, Монако, Турции и Франции — всего 39 государств. При этом она до сих пор не ратифицирована в Бельгии, Греции, Исландии и Люксембурге.
Правительство России предложило денонсировать конвенцию 22 сентября 2023 года. В конце того же месяца президент Владимир Путин внес в Госдуму соответствующий проект федерального закона. Решение объяснялось «дискриминационным отношением к России».
Путин утверждал, что после вторжения в Украину в 2022 году Евросоюз существенно ограничил полномочия российских экспертов в консультативном кабинете по соблюдению конвенции и страна лишилась части возможностей отслеживать соблюдение прав русскоязычных людей за рубежом.
10 октября депутаты Госдумы одобрили денонсацию конвенции, а уже через девять дней закон об этом подписал сам Путин.
После начала полномасштабного вторжения в Украину в ЕС проголосовали за исключение России из Совета Европы. В Москве решили действовать на опережение и заявили о выходе из организации, в которой страна состояла 26 лет. Затем Госдума приняла законопроект о неисполнении решений Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ), вынесенных после 15 марта 2022 года.
16 сентября Россия вышла из Европейской конвенции по правам человека. Сейчас жители страны могут обращаться с жалобами только в профильные комитеты ООН, однако те не присуждают конкретной компенсации, оставляя это на усмотрение властей.
В феврале 2023 года Россия официально вышла из всех европейских конвенций. В стране перестали действовать Устав Совета Европы, Конвенция о защите прав человека и основных свобод, Европейская социальная хартия и еще 18 документов.