Կուրսկի շրջանում ուկրաինական հարձակման չորս քաղաքական նպատակները
Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը ռուսական ընդդիմադիր լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում նշել է Կուրսկի շրջանում ուկրաինական հարձակման չորս քաղաքական նպատակները։
«Ուկրաինան պաշտպանական պատերազմ է վարում՝ ռուսական հետ հրետանին մղելով անհրաժեշտ հեռավորության վրա, որպեսզի այն չօգտագործվի խաղաղ բնակչության դեմ։
(Անհրաժեշտ է) կտրել լոգիստիկ երթուղիները, որոնք թույլ են տալիս Ռուսաստանին՝ արդյունավետ կերպով պաշարներ տեղափոխել ռազմաճակատի ողջ երկայնքով։
(Դա պետք է) ցույց տա Ռուսաստանի քաղաքացիական և ռազմական ղեկավարության ձախողումը։
«Նրանք չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչ է կատարվում, ունակ չեն արագ արդյունավետ որոշումներ կայացնելու, և իրենց գործողություններով ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ քիչ են տիրապետում իրավիճակին»,- հավելեց Պոդոլյակը՝ նշելով պատերազմը ռուսական տարածք տեղափոխելու չորրորդ նպատակը։
«Մտնելով Կուրսկի շրջան՝ մենք տեսանք, թե որքան ցնցված էին մարդիկ. նրանք ապրում են այլ իրականության մեջ։ Նրանց թվում է, թե պատերազմն արդեն ընթանում է գրեթե եվրոպական երկրների տարածքում, և իրենք ռիսկի գոտում չեն։ Հիմա նրանք լրիվ այլ իրավիճակ են տեսնում։ Իհարկե, այս ամենը լուրջ սոցիալական հետևանքներ կունենա Ռուսաստանի համար»,- ասել է խորհրդականը։
Պոդոլյակն ընդգծել է, որ Ուկրաինան իր առջև նպատակ չի դնում՝ գրավել Կուրսկի շրջանի տարածքը, այլ պատերազմ է վարում հենց պաշտպանության շրջանակներում և ոչնչացնում է միայն ռազմական օբյեկտները։
«Սոցիալական օբյեկտները մնում են Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության տակ, դրանք ոչ մի արժեք չունեն Ուկրաինայի համար», - ասել է նա:

Четыре цели наступления Украины на Курск
Советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк в интервью российским оппозиционным СМИ назвал четыре политические цели украинского наступления в Курской области.
«Украина ведёт оборонительную войну, выдавливая российскую артиллерию на необходимое расстояние, чтобы её нельзя было использовать по гражданскому населению.
(Необходимо) перерезать логистические маршруты, которые позволяют России эффективно подвозить резервы по всей линии фронта.
(Следует) показать несостоятельность российского гражданского и военного руководства.
«Они не могут понять, что происходит, не способны на быстрые эффективные решения и своими действиями еще раз доказывают, что слабо управляют ситуацией», - добавил Подоляк, назвав четвертой целью перенос войны на территорию России.
«При входе в Курскую область мы увидели, насколько шокированы люди: они живут в другой реальности. Им кажется, что война уже идет чуть ли не на территории стран Европы, а у них никаких рисков нет. Сейчас они видят совершенно другую ситуацию. Конечно, все это будет иметь тяжелые социальные последствия для России», - отметил советник главы ОП.
Подоляк подчеркнул, что Украина не ставит перед собой цель оккупировать территорию Курской области, а ведет войну именно в рамках обороны и разрушает только военные объекты.
«Социальные объекты остаются под контролем российской федерации - для Украины они не представляют никакой ценности», - сказал он.