Զելենսկին հայտարարել է, որ հարյուրավոր ռուս զինվորներ գերի են հանձնվել
Ռուսաստանի Դաշնության Կուրսկի շրջանում ուկրաինական ուժերի գործողության ընթացքում հարյուրավոր ռուս զինվորականներ գերի են հանձնվել։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Նա հայտնել է, որ օգոստոսի 13-ին մի քանի զեկույց է լսել Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկիից, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի Կուրսկի շրջանում գործողության մասին։
«Շնորհակալ եմ մեր բոլոր տղաներին, ովքեր համալրում են փոխանակման ֆոնդը, սա շատ կարևոր է մեր պետության համար։ Հարյուրավոր ռուս զինվորականներ արդեն հանձնվել են, և նրանք բոլորը մարդկային վերաբերմունքի են արժանանալու. նրանք նույնիսկ իրենց՝ ռուսական, բանակում նման վերաբերմունք չեն ստացել»,- ասել է Զելենսկին։
Սիրսկին Զելենսկիին հայտնել է, որ օրվա ընթացքում ուկրաինական ուժերը որոշակի ուղղություններով առաջ են շարժվել մեկից երեք կիլոմետր, և հսկողության տակ են վերցրել 40 քառակուսի կիլոմետր տարածք։
Ռուսական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Կուրսկի մարզում իշխանություններն սկսել են Բոլշեսոլդատսկի շրջանի տարհանումը։ Բոլշեսոլդացկի շրջանը գտնվում է Բելովսկի շրջանից հյուսիս, սահմանակից չէ Ուկրաինային։ 2021 թվականի մարդահամարի տվյալներով՝ այնտեղ բնակվում էր մոտ 11 հազար մարդ։

,,Сотни российских военных сдались в плен,,: Зеленский:
В ходе операции украинских сил в Курской области РФ в плен сдались сотни российских военнослужащих. Об этом сообщил президент Украины Владимир Зеленский.
Глава украинского государства рассказал, что 13 августа заслушал несколько докладов главнокомандующего ВСУ Александра Сырского, в частности, по операции в Курской области России.
«Благодарю всех наших ребят, которые пополняют обменный фонд – это очень важно для нашего государства. Уже сотни российских военных сдались в плен, и все они получат гуманное отношение – такого отношения они даже в их же, российской, армии не имели», — сказал Зеленский.
Сырский сообщил, что за сутки украинские силы продвинулись на отдельных направлениях от одного до трех километров, взято под контроль 40 квадратных километров территории.
Российские СМИ сообщают, что в Курской области власти начали эвакуацию Большесолдатского района. Большесолдатский район расположен к северу от Беловского района, где идет эвакуация, но не граничит с территорией Украины. По данным переписи 2021 года, в там проживали около 11 тысяч человек.