#GlaxoSmithKline-ը կդադարեցնի վիտամինների ներկրումը Ռուսաստան
Բրիտանական GlaxoSmithKline (GSK) դեղագործական ընկերությունը հրաժարվելու է վիտամիններ և սննդային հավելումներ մատակարարել Ռուսաստան, ասվում է նրա թարմացված հաղորդագրության մեջ։
«Մենք այլևս չենք ներկրելու սննդային հավելումներ և վիտամիններ, սակայն շարունակում ենք դեղեր և պատվաստանյութեր մատակարարել Ռուսաստան»,- ասել են ընկերությունից՝ նշելով, որ կենտրոնանալու են առանց դեղատոմսի դեղերի մատակարարման վրա և նվազեցնելու են բերանի խոռոչի հիգիենայի ապրանքների մատակարարումը:
GSK-ն նշել է, որ հաշվի առնելով երկիր դեղորայքի առաքման հետ կապված դժվարությունները, իրենք առաջնահերթություն են տալու մարդկանց առողջության համար ամենաանհրաժեշտ ապրանքներին՝ միաժամանակ պահպանելով պատժամիջոցները։ Ընտրելիս ընկերությունը հաշվի կառնի հիվանդների կարիքները և ռուսական շուկայում այլընտրանքների առկայությունը:
Ավելի վաղ GSK-ն հայտարարել էր, որ դադարեցնում է գովազդային գործունեությունը Ռուսաստանում և երկրում առևտրային գործունեությունից ստացված ողջ շահույթը հատկացնելու է մարդասիրական օգնությանը։ Ընկերությունը նաև հրաժարվել է նոր կլինիկական փորձարկումներից և որոշել է չհավաքագրել նոր մասնակիցներին արդեն իսկ առաջադրվածներին:

Производитель «Мульти-табс» и Centrum прекратит ввоз витаминов в Россию
Британская фармацевтическая компания GlaxoSmithKline (GSK) откажется от поставок в Россию витаминов и БАДов, говорится в ее обновленном сообщении.
«Мы больше не будем ввозить пищевые добавки и витамины», — заявили в компании. GSK заявила, что сосредоточится на поставках безрецептурных лекарств и сократит ассортимент средств гигиены полости рта.
«Мы продолжаем поставлять лекарства и вакцины в Россию», — заявили в компании. В GSK отметили, что, учитывая трудности с доставкой медикаментов в страну, будут отдавать приоритет самой необходимой для здоровья людей продукции, при этом соблюдая санкции. При выборе компания будет учитывать потребности пациентов и наличие альтернатив, представленных на российском рынке.
Ранее GSK сообщила, что отказывается от рекламной деятельности в России, а всю прибыль от коммерческой деятельности в стране направит на гуманитарную помощь. Компания также отказалась от новых клинических испытаний и решила не набирать новых участников в уже запущенные.