«Մեր սահմանադրական գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ»․ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
Երկուշաբթի, 05 հուլիսի, 2021 թ., 10:10
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել ՀՀ Սահմանադրության օրվա առիթով. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ, շնորհավորում եմ բոլորիս հուլիսի 5-ի՝ Սահմանադրության օրվա առիթով:
2021 թվականի հուլիսի 5-ը դիմավորում ենք կատարելապես նոր պայմաններում՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ոչ փոփոխելի 2-րդ հոդվածը լրումին հասած: Ըստ այդ հոդվածի՝ իշխանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում պատկանում է ժողովրդին, և ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների միջոցով:
2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ի ցույց դրեցին, որ տասնամյակների պայքարից հետո սահմանադրական այս դրույթը Հայաստանում հաստատված է անշրջելիորեն:
Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի այսօր տեսնում է, գիտի, որ ինքը որոշիչ ուժ է, այնպես, ինչպես նախատեսված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ: Խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները, ըստ այդմ, ցույց տվեցին, որ վերջին երեք տարիներին մեր սահմանադրական գիտակցության մեջ տեղի են ունեցել խորքային փոփոխություններ, և Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձան ներքաղաքական ճգնաժամը հաղթահարելու և ոչ թե ճգնաժամ հարուցելու միջոց: Սա սահմանադրական իրականություն ստեղծելու մեր առաքելությունը նոր թափով կյանքի կոչելու ամուր նախադրյալներ է ստեղծում:
Մեր առաջիկա անելիքների առանցքը ձևակերպված է մեր երկրի Սահմանադրության նախաբանում և առաջին հոդվածում: Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն լինելու նյութականացման շուրջ պիտի համախմբենք մեր ազգային լավագույն ներուժը, և այդ համախմբումը պիտի տեղի ունենա համաձայն ժողովրդի կամքի և ոչ թե ի հեճուկս նրա:
Մեր առաջիկա անելիքների առաջնահերթությունների շարքում արտաքին, սահմանադրական անվտանգության օրակարգերն են, այդ օրակարգերը սպասարկելուն կոչված պետական ինստիտուտների բարեփոխումը և կայացումը: Այս օրակարգերի պատշաճ սպասարկումն է, որ պիտի ապահովի մարդու, մարդկային ներուժի զարգացման համար անհրաժեշտ իրավական, սոցիալական, կրթական, ենթակառուցվածքային պայմանների հասանելիությունը, և այս օրակարգի վրա պիտի աշխատենք օրնիբուն՝ մեր երկրի անվտանգությունն ու հզորությունը, մարդու և քաղաքացու ազատությունը, երջանկությունն ու բարեկեցությունը որպես նպատակ ունենալով:
Այս ընթացքում, ակնհայտորեն, չի հաջողվի խուսափել մեր երկրի կառավարման համակարգի շուրջ քննարկումներից, բայց այս կարևորագույն հարցում էլ պիտի առաջնորդվենք «կտրելուց առաջ յոթ անգամ չափելու» սկզբունքով:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, սիրելի՛ ժողովուրդ, խոնարհվելով հանուն հայրենիքի, հանուն ինքնիշխան պետության իրենց կյանքը զոհած մեր բոլոր եղբայրների ու քույրերի հիշատակի առաջ՝ շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության օրվա՝ հուլիսի 5-ի առիթով»:

В нашем конституционном сознании произошли глубокие изменения: поздравительное послание Никола Пашиняна
Понедельник, 05 Июля, 2021 года, 10:10
День 5 июля 2021 года армянский народ отмечает в совершенно новых условиях, с неизменной статьей 2 Конституции Республики Армения. Об этом говорится в поздравительном послании исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна по случаю Дня Конституции.
«Согласно этой статье, власть в Республике Армения принадлежит народу, народ осуществляет свою власть путем свободных выборов. Внеочередные парламентские выборы 2021 года наглядно показали, что после десятилетий борьбы это положение Основного закона утверждено безвозвратно»,- отметил Пашинян.
По его словам, впервые в истории Третьей республики выборы стали способом преодоления политического кризиса. «Это создает серьезные предпосылки для нашей миссии по формированию конституционной реальности с новым импульсом»,- подчеркнул и.о. премьер-министра.
По словам Пашиняна, настало время объединить общенациональный потенциал вокруг претворения в жизнь норм, прописанных в преамбуле и первой статье Конституции, а именно: сделать Армению истинно суверенным, демократическим, социальным и правовым государством.
«Среди приоритетов нашей будущей деятельности — конституционная безопасность, реформа и создание государственных институтов, призванных служить этой повестке. Надлежащее выполнение этих программ должно обеспечить доступ к правовым, социальным, образовательным и инфраструктурным условиям, необходимым для развития человеческого потенциала»,- говорится в послании Пашиняна.
На этом пути, по словам и.о премьера, не удастся избежать обсуждений вокруг системы управления страной, однако в этом важнейшем вопросе следует руководствоваться принципом «семь раз отмерь, один раз отрежь».