«Անկարան ու Վաշինգթոնը չունեն անլուծելի խնդիրներ». կայացել է Բայդենի ու Էրդողանի առաջին հանդիպումը
Բրյուսելում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում այսօր կայացել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի և ԱՄՆ-ի նախագահ Ջոզեֆ Բայդենի առաջին հանդիպումը, որը տևել է մոտ 50 րոպե: Կողմերը բանակցությունների են գնացել պատվիրակությունների կազմի հետ միասին: Հանդիպումը կազմակերպվել էր մամուլի համար փակ ձևաչափով:
Հանդիպումից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ C-400-ների վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումն անփոփոխ է մնացել, ինչի մասին ինքը հայտնել է Բայդենին: «Ես նաև հայտնեցի այն քայլերի մասին, որոնք մենք կարող ենք համատեղ անել պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում»,- ասել է Էրդողանը:
Նա նաև շեշտել է, թե Անկարան ու Վաշինգթոնը չունեն անլուծելի խնդիրներ և պետք է շարունակեն երկխոսությունը:

Эрдоган после встречи с Байденом: позиция Турции по С-400 не изменилась
Позиция Турции по приобретенным у РФ зенитным ракетным системам С-400 осталась неизменной, заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на пресс-конференции по итогам переговоров в Брюсселе с президентом США Джо Байденом и по окончании саммита НАТО.
"Конечно, невозможно, чтобы вопрос по С-400 не был в нашей повестке на переговорах с Байденом. В отношении С-400 я высказал то же мнение, которого мы придерживались ранее. Я также сообщил о тех шагах, которые мы можем совместно сделать в отношении оборонной промышленности", - подчеркнул турецкий лидер, его слова приводит ТАСС.
Эрдоган считает, что у Анкары и Вашингтона нет нерешаемых проблем и нужно активно использовать диалог.