Արքայազն Չարլզը դադարել է շփվել որդու հետ՝ ընտանիքը լքելու որոշման պատճառով
Մեծ Բրիտանիայի թագուհու որդին՝ Ուելսի արքայազն Չարլզը՝ կրտսեր որդու՝ Հարիի և նրա կնոջ՝ թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների կարգավիճակից հրաժարվելու որոշման պատճառով դադարել է շփվել որդու հետ: Այս մասին Սասեքսի դուքսը պատմել Է CBS-ին տված հարցազրույցում։
Արքայազն Հարին խոստովանել է, որ իր տատիկին՝ Եղիսաբեթ 2-րդին և հորը նախքան հրապարակավ հայտարարելն է պատմել կարգավիճակից հրաժարվելու որոշման մասին: Նա նշել է, որ 3 նման խոսակցություն է եղել, երբ կնոջ հետ Կանադայում են եղել։
Հարիի խոսքով՝ մինչ արքայազն Չարլզը դադարել է պատասխանել իր զանգերին, նա խնդրել է այդ հարցի վերաբերյալ մտքերը գրավոր շարադրել:
Արքայազն Հարին նշել է, որ այդ ամենն արել է և, նույնիսկ, ներկայացրել որոշման մասին հայտարարելու հնարավոր օրը։
Նա կարծում է, որ իր հայրն այդպես է վարվել, քանի որ «ինքն ինքնուրույն է որոշումներ կայացրել»:
«Ես պետք է դա անեի իմ ընտանիքի, իմ սեփական հոգեկան առողջության, իմ կնոջ, ինչպես նաև որդուս՝ Արչիի համար, քանի որ ես տեսնում էի, թե ինչի կարող է այս ամենը հանգեցնել»,-պատմել է Սասեքսի դուքսն՝ ամերիկյան հեռուստահաղորդավարուհի Օփրա Ուինֆրիին տված հարցազրույցում։

Принц Чарльз перестал разговаривать с сыном Гарри из-за его решения покинуть семью
Сын королевы Великобритании, принц Уэльский Чарльз перестал разговаривать со своим младшим сыном Гарри, узнав о его решении вместе с женой Меган Маркл отказаться от статуса старших членов королевской семьи. Об этом герцог Сассекский рассказал в интервью CBS.
Принц Гарри признался, что рассказал своей бабушке Елизавете II и отцу о своем решении отказаться от статуса еще до того, как объявил об этом публично. Он отметил, что всего было три подобных разговора, когда они с супругой находились в Канаде.
По словам герцога, прежде чем принц Чарльз перестал отвечать на его звонки, он попросил изложить мысли по этому поводу в письменной форме.
Принц Гарри уточнил, что сделал все это и даже включил такие детали, как возможную дату объявления о принятом решении. Он считает, что его отец повел себя таким образом из-за того, что «дело было взято в собственные руки».
«Мне нужно было сделать это для своей семьи, для моего собственного психического здоровья, моей жены, а также для [сына] Арчи, потому что я мог видеть, к чему все это приведет», — рассказал герцог Сассекский в интервью американской телеведущей Опре Уинфри.
Ранее источник из Букингемского дворца заявил, что принц Гарри и Маркл «объявили войну» королевской семье.