«Ամենից շատ վախենում էի, որ պատմությունը կկրկնվի»․ Արքայազն Հարրի
Արքայազն Հարրին և Մեգան Մարքլն իրենց առաջին հեռուստատեսային հարցազրույցն են տվել հայտնի հեռուստահաղորդավարուհի Օփրա Ուինֆրիին: Հարցազրույցի պրեմիերայից առաջ հրապարակված հատվածում արքայազն Հարրին հայտնել է, որ վախենում էր պատմության կրկնությունից, որի միջով արդեն անցել են թագավորական ընտանիքի անդամները: Տեսանյութի համաձայն՝ նա նկատի է ունեցել իր մոր՝ արքայադուստր Դիանայի պատմությունը։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ զույգը տիկին Ուինֆրիի հետ հարցազրույցում կքննարկի թագավորական ընտանիքի անդամների պարտականություններից հրաժարվելու պատճառները:
«Ամենից շատ ես վախենում էի, որ պատմությունը կկրկնվի,-ասել է Հարին։ Ես մեծ թեթևությամբ և ուրախությամբ եմ այստեղ նստած, խոսում եմ ձեզ հետ՝ կնոջս հետ ուս ուսի տված: Քանի որ ես չեմ կարող պատկերացնել, թե ինչպես է շատ տարիներ առաջ նա (արքայադուստր Դիանան) կարողացել միայնակ այդ ամենի միջով անցնել»,- ասել է նա:
Արքայադուստր Դիանան մահացել է 1997 թվականին ավտովթարից։ Մինչ այդ բրիտանական մամուլն ակտիվորեն քննարկում էր արքայազն Չարլզի հետ նրա ապահարզանի հանգամանքները։ Արքայազն Հարրին հետագայում մեղադրել է ԶԼՄ-ներին՝ մորը հետապնդելու համար։
2020 թվականին Հարրին և Մեգան Մարքլը հայտարարել էին բրիտանական թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների կարգավիճակից հրաժարվելու որոշման մասին: 2021 թվականի փետրվարին Բուքինգհեմյան պալատը հաստատել է թագավորական ընտանիքի անդամների պարտականությունների կատարումից նրանց հրաժարումը: Այժմ զույգը սպասում է 2-րդ երեխային։

Принц Гарри заявил о страхе повторить историю принцессы Дианы
Герцог и герцогиня Суссекские Гарри и Меган Маркл дали свое первое телевизионное интервью американской телеведущей Опре Уинфри. В отрывке, опубликованном до премьеры интервью, принц Гарри сообщил, что боялся повторения истории, через которую уже проходили члены королевской семьи. Согласно роликам, он имел в виду историю его матери принцессы Дианы.
Ранее было заявлено, что пара в интервью с госпожой Уинфри обсудит причины сложения с себя обязанностей членов королевской семьи. «Больше всего я боялся, что история повторится,— сказал герцог Суссекский (отрывок опубликован на канале CBS на YouTube).— Я с большим облегчением и радостью сижу здесь, разговариваю с вами, плечом к плечу с супругой. Потому что я не могу представить, каково было ей (на этом моменте на видео появляется фотография принцессы Дианы.— “Ъ”) проходить через это самой столько лет назад».
Принцесса Диана погибла в 1997 году в автокатастрофе. До этого британская пресса активно обсуждала обстоятельства ее развода с принцем Чарльзом. Ранее Гарри и Меган Маркл отмечали враждебное отношение со стороны британских СМИ.
Гарри и Меган Маркл объявили о решении отказаться от статуса старших членов британской королевской семьи в 2020 году. В феврале 2021 года Букингемский дворец подтвердил окончательный отказ герцога и герцогини Суссекских от исполнения официальных обязанностей членов королевской семьи. Сейчас пара ожидает второго ребенка.