Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել կոչով
Արցախի Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել կոչով. «25 տարի շարունակ հայ ազգը մոլորեցվում էր կեղծ օրակարգերով։ Խոսվում էր զանազան ռիսկերից, մարտահրավերներից, բացի ամենահրատապից, որ մեր արտաքին թշնամին օրեցoր հզորանում է և մենք կանգնած ենք ֆիզիկական բնաջնջման իրական վտանգի առաջ։ 25 տարի շարունակ մեր սահմանների ամրապնդման ու պաշտպանունակության բարձրացման փոխարեն, բոլորը, ում հաջողվել է հասնել իշխանության, զբաղվել էին անձնական հարստացմամբ: Արդյունքում մենք կորցրինք Արցախի 80% և ոչ մի կերպ չենք կարողանում ապաքինվել այդ հարվածից։
Այսօր, համախմբվելու և միասնական ջանքերով ճգնաժամային ծրագիր մշակելու փոխարեն,մեզ դարձյալ կեղծ օրակարգեր են մատուցում, շարունակելով մասնատել մեր վիրավոր ազգը։
Ես դիմում եմ և' իշխանություններին, և' ընդդիմադիր ուժերին։ Կա'նգ առեք։Մենք այն վիճակում չենք, որ կարողանանք թույլ տալ բաժանել մեր ժողովրդին։ Վաղուց է եկել ժամանակը, որ մենք հրաժարվենք բազմաթիվ կուսակցություններից, որովհետև այսօր չպետք է լինեն կլանային շահեր, կա միայն մեկ՝ ազգային շահ,միայն մեկ խնդիր՝ ինչպես նորից հառնենք մոխրից ու դառնանք իրապես հզոր միասնական Հայաստան:
Թանկագին հայեր, մենք համոզվեցինք, որ մեր արտաքին թշնամին խելացի, հզոր ու նենգ է: Նա առիթը բաց չի թողնի հարձակվելու և ավարտին հասցնելու մեկ դար առաջ սկսած հայոց եղեռնը, երբ մենք զբաղված ենք ներքին գզվրտոցներով։ Այսօր մենք բոլորս դեռ կանգնած ենք ֆիզիկական բնաջնջման վտանգի առաջ: Ես դրա վերաբերյալ տարիներ ի վեր շատ եմ խոսել,տարիներ շարունակ ես մատնանշել եմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից պատերազմին նախապատրաստվելու և մեր անգործության մասին, պատերազմին մեր անպատրաստության մասին, մեր զինվորի չպաշտպանվածության մասին։ Ինձ այն ժամանակ չէին լսում։ Ինձ չհաջողվեց դա հասցնել նրանց, ովքեր այն ժամանակ իշխանություն էին ու որոշումներ էին կայացնում:
Այսօր ես նորից եմ կրկնում՝ խելքի' եկեք։ Պատերազմի վտանգը չի անցել։ Մենք պետք է անհապաղ վերակառուցենք մեր բանակը, ամրապնդենք մեր պաշտպանունակությունն ու մտածենք մեր Ազգի և Հայրենիքի փրկության մասին:
Մենք տեսանք, որ հրապարակում ընդունած քաղաքական որոշումները մեզ լավ տեղ չեն հասցնում: Բայց մենք նորից ենք ուզում կրկնել այդ ճակատագրական սխալները: Այո', ամեն մեկը պետք է պատասխան տա իր արածի ու ասածի համար։ Պարտության և կապիտուլյացիայի համար պետք է պատասխան տան բոլոր մեղավորները: Բայց դրա համար կան դատարաններ ու իրավական համակարգ: Ես ինքս եմ դարձել բազմաթիվ դատական գործընթացների նախաձեռնողը, որոնք վերաբերվում են այս վերջին պատերազմի բազմաթիվ որոշումներին։ Եվ ես բոլորին առաջարկում եմ սեփական մեղադրանքները հրապարակներից տեղափոխել իրավական դաշտ, այլ ոչ թե ստեղծել կեղծ ազգային օրակարգ՝ մեր ժողովրդին շեղելով իրական վտանգից»։

Призыв Самвела Бабаяна
25 лет весь армянский народ вводился в заблуждение ложными повестками. Говорилось о каких угодно рисках, кроме самой актуальной – что наш внешний враг беспрерывно усиливается и мы перед реальной угрозой физического уничтожения. 25 лет вместо планомерного укрепления наших границ и усиления обороноспособности, все кто смог дорваться до власти был занят личным обогащением. В итоге мы потеряли 80% Арцаха и никак не можем оправиться от этого удара.
Сегодня, вместо того, чтобы сплотиться и объединенными силами разработать кризисный план, нам снова преподносят ложные повестки, при этом продолжая разделять наш израненный народ.
Я обращаюсь и к властям, и к оппозиционным силам. Остановитесь! Мы не в том состоянии, чтобы позволить себе дробить народ. Давно настало время отказаться от множества партий, потому что не должно быть сегодня клановых интересов, есть только один национальный интерес, только одна задача – как восстать из пепла и стать действительно могущественной единой Арменией.
Дорогие армяне, мы убедились, что наш внешний враг умен, силен и коварен. Он не упустит возможности напасть, когда мы заняты внутренними распрями и сегодня он сможет завершить геноцид, начатый еще сто лет назад. Сегодня мы все еще перед угрозой физического уничтожения. Я об этом говорил много лет, много лет я указывал на подготовку к войне Азербайджана и Турции и о нашем бездействии, о нашей неготовности к войне, о незащищенности нашего солдата. Меня тогда не слышали, я не смог достучаться до тех, кто был у власти и принимал решения. Сегодня, я снова повторяю, опомнитесь! Угроза войны не исчезла. Нам нужно срочно восстанавливать армию, укреплять обороноспособность и думать о спасении нации и Родины.
Мы увидели, что политические решения, принимаемые на площади, к добру не приводят. Но мы хотим еще раз повторить эти судьбоносные ошибки. Да, каждый должен ответить за свое содеянное и сказанное. За поражение и капитуляцию должны ответить все виновные. Но для этого есть суды и правовая система. Я сам стал инициатором судебных разбирательств по поводу многих решений во время последней войны. И я предлагаю всем перенести свои обвинения с городских площадей в правовое поле, а не создавать ложную национальную повестку, уводя народ от реальной угрозы.