Ինչո՞վ է պայմանավորված դոլարի և եվրոյի փոխարժեքի բարձրացումը. «Ժողովուրդ»
Հայկական դրամը շարունակում է արժեզրկված մնալ. ՀՀ առևտրային բանկերում երեկվա դրությամբ ամերիկյան դոլարի առքի առավելագույն գինը 524-525 դրամ է, վաճառքինը՝ 529 դրամ: Զգալի բարձրացել է նաևեվրոյի փոխարժեքը.
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ եվրոյի առքի առավելագույն գինը ՀՀ բանկերում երեկ 635-636 դրամ է եղել, իսկ վաճառքինը՝ 646-647 դրամ։ Իսկ մինչև պատերազմի ավարտը՝ նոյեմբերի սկիզբ, դոլար հնարավոր էր գնել 495 դրամով, բայց հետպատերազմյան շրջանում դոլարը թանկացել է շուրջ 30 դրամով։ Հայաստանում, դոլարի և եվրոյի փոխարժեքի բարձրացումը մասնագետները կապում են այդ շուկայում առաջացած դեֆիցիտի հետ. մարդիկ իրենց դրամային խնայողությունները դոլարի են վերածում։
Բայց դոլարի փոխարժեքի բարձրացումն իր ազդեցությունն է թողել Հայաստան ներկրվող բենզինի շուկայի վրա. «Ռեգուլյար» տեսակի բենզինի մեկ լիտրը վաճառվում է 390 դրամով, իսկ «Պրեմիումը»՝ 410 դրամով: Բենզինի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող «Ֆլեշ» ընկերությունից, անդրադառնալով բենզինի թանկացմանը, «Ժողովուրդ» օրաթերթին փոխանցել են. «Մեզանից չէ կախված, ընդհանուր շուկայի արժեքները փոխվում են, և մենք նոր արժեքներն ենք ներկայացնում: Այո՛, նաև կապ ունի դոլարի փոխարժեքի բարձրացման հետ»:

«Жоговурд»: Чем обусловлен рост курсов доллара и евро в Армении?
Армянский драм продолжает оставаться девальвированным. Максимальный курс покупки доллара в банках Армении на вчерашний день составлял 524-525 драмов, курс продажи - 529 драмов. Значительно вырос также курс евро.
Как стало известно газете «Жоговурд», максимальный курс покупки евро в банках Армении вчера составлял 635-636 драмов, а курс продажи - 646-647 драмов. До окончания войны, в начале ноября, доллары можно было купить за 495 драмов, но в послевоенный период доллар подорожал примерно на 30 драмов. Эксперты связывают рост курсов доллара и евро с дефицитом на этом рынке: люди превращают свои драмовые сбережения в доллары. «Повышение курса доллара оказало влияние на рынок бензина, импортируемого в Армению. Литр бензина марки «Регуляр» продается за 390 драм, «Премиум» - за 410 драм. В компании «Флэш», занимающейся импортом и продажей бензина, комментируя рост цен на бензин, отметили: «Подорожание зависит не от нас. Цены меняются на общем рынке. Да, это связано также с ростом курса доллара»»,- пишет газета.