«Հայ ժողովրդին ստել են այնպես լկտիաբար, ինչպես նախկինում իրենց թույլ էին տալիս ստել միայն Թուրքիան ու Ադրբեջանը». Միքայել Մինասյան
Երկուշաբթի, 18 հունվարի, 2021 թ., 21:45
Սուրբ Աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը «Թելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է․ «Պատմությունը կրկնվելու հատկություն ունի: Այսօր, ինչպես և հարյուր տարի առաջ, մենք փորձում ենք պարզել ճշմարտությունը, տիրապետել իրական տվյալների և թվերի:
Ցեղասպանությունից հետո անցած դարի ընթացքում մենք փորձում էինք հասկանալ, թե իրականում որքան հայ է սպանվել, մորթվել, խեղվել, բռնաբարվել։ Թուրքերը, թաքցնելով ցեղասպանության զոհերի թվի մասին ճշմարտությունը, ամեն կերպ խուսափում են պատասխանից, հղում են կատարում պետական գաղտնիքին, կամ լկտիաբար ստում են։
Երեսուն տարի առաջ, արդեն մեր օրերում, Ադրբեջանի իշխանությունները ծրագրել և իրականացրել են խաղաղ բնակիչների՝ Սումգայիթի, Բաքվի և Մարաղայի հայերի, զանգվածային սպանություններ։ Այդ ողբերգական իրադարձությունների առաջին իսկ ժամերից մինչ օրս ադրբեջանական դահիճները դիմում են ստերի ու կեղծիքների միայն մի նպատակով՝ թաքցնել իրական տվյալներն ու թվերը, թաքցնել հանցագործության մասշտաբները։ Եվ հայերի միայն մի փոքր մասն է պայքարում թշնամիների՝ ի դեմս ադրբեջանա-թուրքական լոբբիի և նրանց հանցակիցների մանիպուլյացիայի, կեղծիքների դեմ և պատմական ճշմարտության, թվերի ճշտության և ճշմարտության իրավունքի համար։
Ես երբեք չեմ ենթադրել, որ հայերը երբևէ ստիպված են լինելու պայքարել այդ սարսափելի թվերի հասանելիության համար սեփական պետության, համաժողովրդականորեն ընտրված իշխանության դեմ։ Բայց դա տեղի ունեցավ։
Այսօր՝ 21-րդ դարում, մենք ստիպված ենք տվյալներ աղերսել սեփական պետությունից վերջին պատերազմի ընթացքում զոհվածների, վիրավորների, անհետ կորածների և գերիների մասին։ Իսկ իշխանությունը լկտիաբար ու ցինիկորեն ստում է՝ թաքցնելով ճշմարտությունը և հղում անելով պետական գաղտնիքին։ Մեզ ոչ մի կոնկրետ բան չեն հայտնում ոչ մահացածների, ոչ էլ ողջերի մասին։ Իշխանությունը խուսափում է թվեր հնչեցնելուց՝ հասկանալով, որ պարտավոր է պատասխան տալ, թե ինչ է տեղի ունեցել (և տեղի է ունենում) այդ մարդկանց հետ և ինչ է արվում՝ նրանց տուն վերադարձնելու համար։
Փաստերի ու թվերի արհեստական խառնաշփոթը, հույզերի ու արժեքների մանիպուլյացիան՝ որպես նպատակ, ունեն մեկ բան՝ մեղավորների կաշին փրկելը։ Եվ դրա համար Նիկոլը պատրաստ է ամեն գնով ժողովրդից թաքցնել զոհերի թիվը, խաբել հերոսների հարազատներին ու ոտնահարել զոհերի գերեզմանները։
Հիշո՞ւմ եք, թե ինչպես էին մեզ ստում պատերազմի բոլոր 44 օրը։ Ստել են, որ լռեցնեն հույզերն ու արդար վրդովմունքը, որպեսզի վախկոտ ու ստոր իշխանության բթամտությունից ու ցինիկությունից դժգոհելու առիթ չտան։ Ստել են սեփական ժողովրդին, որը «ընտրել է» այդ իշխանությանը, ստել են այնպես, ինչպես մեղք գործած լակեյը փորձում է խաբել տիրոջը՝ հույս ունենալով հետաձգել անխուսափելի պատիժը։ Հայ ժողովրդին ստել են այնպես լկտիաբար, այսրոպեական ու անամոթաբար, ինչպես նախկինում իրենց թույլ էին տալիս ստել միայն մեր թշնամիները՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանը։
Պաշտոնապես հայտարարվում էր միայն 1300 զոհի մասին, երբ ես հնչեցրի անձամբ Նիկոլին զեկուցված զոհերի թիվը՝ 4750։ Այդ ժամանակ էլ իշխանությունն սկսեց հապշտապ հերքել իմ ասածը, թեև նույն օրը Առողջապահության նախարարությունը հայտարարեց 2317 փորձաքննության մասին, իսկ արդեն դեկտեմբերի 11-ին՝ 2996, իսկ հունվարի 4 - ին՝ 3360 զոհերի։ Եվ այդ թիվը անընդհատ աճում է։
Այսօր՝ 21-րդ դարում, Հայաստանի ոչ լեգիտիմ իշխանությունները որդեգրել են թուրքերի և ադրբեջանցիների մեթոդները՝ ստել հայ ժողովրդին, թաքցնել իրական փաստերն ու թվերը։ Իսկ մենք 100 տարի անց շարունակում ենք պայքարել հանուն ճշմարտության իրավունքի։ Այժմ արդեն սեփական իշխանության՝ հայ ժողովրդի ոխերիմ թշնամիների և նրանց ստոր դաշնակից դարձած, պահվածքի հետ»։

''В 21-ом веке мы вынуждены вымаливать данные о погибших, раненых, пропавших без вести и пленных в ходе последней войны у собственного государства'': М. Минасян
Понедельник, 18 Января, 2021 года, 21:45
История имеет обыкновение повторяться. Сегодня, как и сто лет назад, мы пытаемся узнать правду, получить доступ к истинным данным и цифрам.
В течение века, прошедшего после Геноцида, мы пытались понять сколько же на самом деле нас, армян, было убито, зарезано, искалечено, изнасиловано. Турки, скрывая правду о численности жертв Геноцида, всячески увиливают от ответа, ссылаются на гостайну, либо нагло врут.
Тридцать лет назад, уже в наши дни, властями Азербайджана были запланированы и реализованы массовые убийства мирных жителей-армян в Сумгаите, Баку и Мараге. С первых же часов этих трагических событий и по сей день, азербайджанские палачи прибегают к подлогу и фальсификациям с одной лишь целью - утаить истинные данные и числа, скрыть масштабы преступления. И лишь небольшая часть армян борется против манипуляций врагов в лице азербайджано-турецкого лобби и их подельников, против подлогов и за историческую правду, за точность чисел и за право на истину.
Я никогда не предполагал, что армянам когда-либо придется бороться за право знать, за доступ к этим ужасным числам, с собственным государством, с всенародно избранной (!) властью. Но это случилось.
Сегодня, в 21-ом веке мы вынуждены вымаливать данные о погибших, раненых, пропавших без вести и пленных в ходе последней войны у собственного государства. А власть нагло и цинично врет, скрывая правду и ссылаясь на гостайну. Нам не сообщают ничего конкретного ни о мертвых, ни о живых. Власть избегает озвучивания чисел, понимая, что обязана будет отвечать за то, что с этими людьми произошло (и происходит) и что делается для возвращения их домой.
Искусственная путаница в фактах и цифрах, манипуляции эмоциями и ценностями, имеют целью одно - спасение шкуры виновных. И для этого Никол готов любой ценой скрывать от народа число жертв, обманывать родственников героев и топтаться на могилах погибших.
Помните как нам врали 44 дня войны? Врали, чтобы заглушить эмоции и справедливое негодование, чтобы не дать повода для недовольства тупостью и циничностью трусливой и подлой власти. Врали собственному народу, «избравшему» эту власть, лгали подобно тому, как провинившийся лакей пытается соврать хозяину, в надежде оттянуть неизбежное наказание. Врали армянскому народу так же нагло, сиюминутно и беспардонно, как прежде позволяли себе врать лишь наши враги - Турция и Азербайджан.
Официально заявлялось лишь о 1300 погибших, когда я озвучил доложенное лично Николу количество жертв - 4750. Тогда же власть стала поспешно опровергать сказанное мною, хотя в тот же день минздрав заявил об экспертизе 2317, а уже на 11-е декабря - 2996, а на 4-ое января 3360 тел погибших. И это число постоянно растет..
Сегодня, в 21 веке, нелегитимные власти Армении переняли методы турков и азербайджанцев: врать армянскому народу, скрывать подлинные факты и числа. А мы, спустя 100 лет, продолжаем бороться за право на истину. Теперь уже с собственной властью, обретшей повадки заклятых врагов армянского народа и ставшей их подлым союзником.