«Ինձ հետ որևէ խորհրդակցություն կամ քննարկում, ցավոք, չի եղել»․ Արմեն Սարգսյանի հայտարարությունը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարություն է տարածել. «Մամուլից տեղեկացա, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հետ ստորագրվել է ղարաբաղյան պատերազմը դադարեցնելու մասին հայտարարություն։ Մամուլից տեղեկացել եմ նաև պատերազմի դադարեցման պայմանների մասին։
Որպես Հանրապետության նախագահ այս փաստաթղթի վերաբերյալ ինձ հետ որևէ խորհրդակցություն կամ քննարկում, ցավոք, չի եղել, որևէ բանակցության չեմ մասնակցել։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը համազգային նշանակության և կարևորության հարց է։ Հայաստանի, Արցախի, ողջ հայ ժողովրդի կենսական անվտանգային շահերին և իրավունքներին առնչվող ցանկացած քայլ, գործողություն, ցանկացած որոշման ընդունում, առավել ևս որևէ փաստաթղթի ստորագրում պետք է լինի համապարփակ խորհրդակցությունների և քննարկումների առարկա։
Ընդգծում եմ, որ Արցախի, հետևաբար՝ հայ ժողովրդի ճակատագիրը կարող է լուծվել միմիայն հաշվի առնելով մեր համազգային շահերն ու միմիայն համազգային կոնսենսուսի հիման վրա։
Հաշվի առնելով առկա իրավիճակով պայմանավորված՝ ժողովրդի ստվար զանգվածի խոր մտահոգություններն, անհապաղ նախաձեռնում եմ քաղաքական խորհրդակցություններ՝ համազգային շահերի պաշտպանության մեր օրակարգից բխող լուծումներն ամենակարճ ժամկետներում համաձայնեցնելու նպատակով։
Որպես Հանրապետության նախագահ, ազգապահպանության կարևորագույն այս պահին համազգային միասնության ձևավորումը համարում եմ իմ այժմեական առաքելությունը։ Հուսով եմ, որ տասնօրյա ժամկետում բոլորիս կհաջողվի ձևավորել այդպիսի միասնություն, որի պարագայում ես կհամարեմ, որ օգտագործել եմ հայրենիքիս ծառայելու հնարավորությունները»։

Армен Саркисян: Я не принимал участия ни в каких переговорах
Президент Армении Армен Саркисян признался, что о трехстороннем заявлении по Арцаху он узнал из прессы и не имел отношения к обсуждениям и переговорам.
«Из прессы я узнал о подписании заявления о прекращении карабахской войны с президентами России и Азербайджана. Из прессы я узнал и об условиях прекращения войны. Как с президентом республики, со мной, к сожалению, не было проведено консультаций и обсуждений по этому документу, я не принимал участия ни в каких переговорах»,- подчеркивается в его заявлении на сайте президента Армении.
Саркисян добавил, что урегулирование карабахского конфликта имеет общенациональное значение, потому любое действие, «тем более подписание какого-либо документа», касающиеся интересов безопасности и прав Армении, Арцаха (самоназвание Карабаха) и всего армянского народа, «должны стать предметом всесторонних консультаций и обсуждений».
«Подчеркиваю, судьба Арцаха, следовательно, армянского народа, может решаться только с учетом наших общенациональных интересов и только на основании общенационального консенсуса»,- добавил президент Армении.
Саркисян сообщил, что, принимая во внимание глубокую озабоченность значительной массы людей планирует немедленно инициировать политические консультации, «чтобы как можно скорее согласовать решения, вытекающие из нашей повестки дня по защите национальных интересов».